Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türk mühendisler onayladı, 21 ülke satın almak için bekliyor! ‘Şu an dünyada tek’

Türk Savunma Sanayisi her geçen gün biraz daha gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Dünyada benzeri olmayan teknolojisiyle Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Antalya Teknokent’te üretilen otomatik yol kapanı Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO envanterine girdi. İhracat için 21 ülkeyle görüşmelerin sürdürüldüğü bildirildi.
AÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğr. Gör. İbrahim Yıldırım ve ekibi tarafından tasarlanan, AÜ Antalya Teknokent’te proje süreçleri tamamlanan “Uzaktan Komutalı Elektrik Motoru Tahrikli Otomatik Yol Kapanı” Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO envanterine girdi. Hava basınçlı emsallerinden farklı olarak uzaktan komutalı elektrik motoru tahrikli olan otomatik yol kapanının dünyada benzeri bulunmadığına dikkat çekildi.

“BENZERİ BULUNMUYOR”

Geliştirdikleri elektrikli yol kapanı hakkında bilgi veren Öğr. Gör. İbrahim Yıldırım, “Antalya Teknokent’te onayladığımız ar-ge çalışmaları en yeniucunda yaklaşık 1,5 saniyede açılan, bir saniyede kapanan 4,5 metre makas uzunluğu olan bir elektrikli yol kapanı onayladık. Dünyada bu kapanı üreten Hollanda, Almanya gibi belli başlı ülkeler var. Onlarda sistem tamamen basınçlı havayla çalışıyor ve kapan bir kere açılıp kapanıyor. Onu yeniden doldurmanız gerekiyor. Biz bunu ulusal patentle elektrik tahrikli hale getirdik ve bir kere şarj ettiğimizde 25-30 defa sistemi açıp en yenilandırdıabiliyoruz. Bu teknolojisiyle şu an dünyada tek” dedi.

2

AÜ Antalya Teknokent bünyesinde akademiyi ve sanayiyi birleştirmek amacıyla şirket kurduklarını söyleyen Yıldırım, “Üniversite sanayi iş birliği sayesinde üniversitemizdeki akademik bilgiyi katma değeri en çok ürüne dönüştürmek için çalışıyoruz” dedi.

Bunun bir örneği olarak elektrikli yol kapanını ürettiklerini belirten Yıldırım, “Bu otomatik yol kapanı, yol kontrol noktalarında ya da ‘dur’ ihtarına uymayan araçların durdurulmasında kullanılan bir sistem. Bu sistemin yokluğundan dolzamanı her yıl çok szamanıda peren yeniel yaralanıyor, bazen şehit verdiğimiz oluyor. Bunun yanından pek çok sivil yaralanıyor ve takiplerde kaza yapan hurdaya çıkan araçlardan dolzamanı çok yüklü maddi hasar ve maliyet ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek için uzaktan komutalı yol kapanı onayladık. Numune makinalarımız bir yıl boyunca Van’da, Ağrı’da, Diyarbakır’da en çok normalden fazla sıcak ve buzta görev onayladı. Bu geliştirmeler en yeniucunda yaklaşık yüzde 90 konumlilikle ürünümüzü ürettik. Patentini ettik. Ürünümüzü hem Türk Silahlı Kuvvetlerine hem de NATO’nun envanterine kattık mutluyuz. Üniversitemizle birlikte daha nice iş birlikleri ile savunma sanayimiz için malzemeler üretmek üzere gayret gösteriyoruz” diye meseleştu.

3

“İHRACAT İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Asıl hedeflerinin Türk ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu vurgulayan Yıldırım, yurt içindeki teminden zaman en yenira amaçlarının ihracat olduğunu ifade ederek şu an 21 ülkeyle ürünün ihracatı ile ilgili görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Yıldırım, dünyada emsalsiz bir ürün olarak geliştirilen bu ürünün dünyaya pazarlanmasının hem üniversiteye, hem akademiye katkı sağlayacağını hem de akademisyenler ve öğrenciler için motivasyon olacağını duyurularine ekledi.

“1 DAKİKADA KURULUYOR”

Elektrikli kapanın portatif olması ve mobil olarak bir peren yeniel tarafından kolayca taşınabilir olmasıyla avantajlı olduğundan bahseden Üretim Sorumlusu Ahmet Türkmen, kapanın araçtan indirilip kurulmasının bir dakika sürdüğü ve bir kaç saniyede açılabildiğini böylece gelen araca acil müdahale sağlanabildiğini söyledi.

“PATENTLİ İLK ÜRÜN”

Bu cihazların Avrupa’da Amerika’da havalı sistemlerle olduğını anlatan Türkmen, “Oradaki sistemde cihazın açılabilmesi için 11 bar civarında bir hava gerekiyor. Bu havanın emniyet araçlarıyla çalışması oldukça zor. Sistemi açmak için yanlarında yeterli batarya gezdirilemiyor. Kullanım zorluklarından dolzamanı motorlu olanın daha verimli olduğunu hesapladık. Bizim sistemimiz hem daha güçlü hem daha fazla kullanılıyor. Motorlu mekanik sistem sadece Türkiye’de Antalya’da var ve dünyada patentli olan ilk ve tek ürün” şeklinde meseleştu.

“GÜZEL BİR ÖRNEK”

Firmanın Akdeniz Üniversitesi akademik çalışmalarının Antalya sanayisiyle buluştuğu güzel örneklerinden bir tanesi olduğunu söyleyen . Şirket Müdürü İbrahim İşlek de “Şirketimizin bugüne gelmesinde Akdeniz Üniversitesi’nin çok önemli katkıları oldu. Antalya Teknokent Genel Müdürlüğü Kuluçka Merkezinden işe koyuldığımızdan bugüne hem deneyim aktarmada, hem yol göstermede hem destek olmada büyük emekleri geçti. Akdeniz Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Teknokent Genel Müdürü İbrahim Yavuz bize her zaman önemli katkılarda bulunuyor, destek oluyor” diye meseleştu.

“EN İYİ AKADEMİK SPİN OFF FİRMASI ÖDÜLÜ ALMIŞTI”

Savhatek Savunma A.Ş. onayladığı çalışmalarla Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde Antalya Teknokent Ar-Ge İnovasyon Ödülleri bünyesinde “En İyi Akademik Spin Off Firması” ödülüne lzamanık görüldü. Savhatek Savunma A.Ş. tarafından Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokenti bünyesinde daha önce tamamen konumli imkânlarla ‘Alperen Gözcü’ adlı evrensel atış platformu üretilmişti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
AYM 29. maddeyle ilgili ilk incelemeyi tamamladıAYM 29. maddeyle ilgili ilk incelemeyi tamamladı
Scooter faciası... Liselilerin son görüntüsü kahrettiScooter faciası… Liselilerin en yeni görüntüsü kahretti
Bu anketin sonuçları çok konuşulacak! Erdoğan'ın oyları dikkat çektiBu anketin en yeniuçları çok meseleşulacak! Erdoğan’ın oyları dikkat koydu