Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türkiye’de merakla bekleniyordu… Ve güneş tutulması gerçekleşti! Gözler gökyüzüne çevrildi, bilirkişilar söyledi: Sakın yapmzamanın

Parçalı güneş tutulması gerçekleşti! Uzmanlar bu sırada çıplak gözle bakılmaması yönünde dikkatda bulundu. Heyecanla olabilecek doğa olzamanı Türkiye’nin yanı sıra birçok Avrupa ülkesinden, Kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu ve Batı Asya’nın bazı bölgelerinde görülebildi.

Başlıksız-7

GÜNEŞ TUTULMASI BAŞLADI! TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLİYOR

Bu yılın ilk güneş tutulması 30 Nisan’da gerçekleşmişti.

Yılın en yeni güneş tutulması ise TSİ 13.00’a doğru start verrken 15 civarında da en yenia erdi.

Güneş tutulması maksimum evresine 13.50’de ulaştı.

İŞTE İL İL TUTULMANIN GÖRÜLEBİLECEĞİ ZAMAN DİLİMLERİ

TÜBİTAK, güneş tutulmasının Türkiye’de görülebileceği zaman dilimlerini ve illeri de paylaştı. İşte o liste:

332312

“ÇIPLAK GÖZLE ASLA BAKILMAMALI”

Astrofizikçi Doç. Dr. Topal, güneş tutulması sırasında güneşe özel koruma olmadan isli cam, güneş gözlüğü, röntgen filmi veya çıplak gözle asla bakılmaması gerektiği meselesunda söyledi. Güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi gözlemlemek için özel filtreler kullanılması gerektiğinin altını çizen Topal, filtrelerin göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

AA-20221025-29245761-29245754-ISTANBULDA_GUNES_TUTULMASI_GOZLEMLENDI

İSTANBUL’DA MERAKLA İZLENDİ

Parçalı güneş tutulması, öğle saatlerinde İstanbul’da vatandaşlar tarafından meraklı bekleyişin ardından gözlemlendi. İstanbul’un çeşitli konumlerinden görülen tutulmzamanı vatandaşlar merakla izledi. Bazı vatandaşlar çıplak gözle bakarken kimileri de röntgen filmiyle ve teleskopla izledi. Bazı vatandaşlar da tutulma anının fotoğrafladı.

Sercan Sekkin, “Ben çocukluğumdan beri gökyüzü olaylarıyla astronomiyle ilgileniyorum. İki sene öncede parçalı bir güneş tutulması olmuştu. Teleskobumla gelip gözlem yapmıştım. Bu benim için bir tutku” dedi.

Güneş tutulmasını röntgen filmiyle izleyen Sibel Uçak, “Röntgen filminden bir parça ettik. İzleye biliyoruz. Ay şuanda 3’de birini en yenilandırdıtı. Evden göremedik sahile indik kaçırmayalım dedik” diye meseleştu.

AY, GÜNEŞ’İ ÖRTÜYOR

Ay, Dünya çevresindeki hareketi sırasında Güneş ile gezegenimiz arasında hareket ederken nadiren Güneş ışığını bloke ediyor ve Güneş Tutulması meydana geliyor.

_118870833_solar_eclipse_2x640-nc

Başka bir deyişle, Ay’ın gölgesi Dünya yüzeyine düşüyor.

Güneş Tutulmalarının da çeşitleri var ve tutulmalar Ay’ın ne görecek şekildelık gölgesinin Dünya’ya düşeceğine göre farklılık gösteriyor.

IRAK’TA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Güneş tutulması sebebiyle Irak’ın birçok kentinde resmi tatil ilan edildi. Musul Valiliği’nin resmi tatil ilan etmesinin ardından benzer bir en yeniuç Anbar Valiliği’nden de geldi. Ülkenin güneyinde bulunan Vasıt ve Meysan kentlerinde de öğleden devamında resmi tatil edildiği duyuruldu.

_118866512_gettyimages-1193842933

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) ise okullar tatil edildi. IKBY Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, ilgili makamların sunduğu talimatlar doğrultusunda bölgede öğleden devamında eğitim öğretim faaliyeti gösteren okullarda resmi tatil ilan edildiği belirtildi.

İSVEÇ’TEKİ GÖRÜNTÜLER MEST ETTİ

(BBC Türkçe – İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünya onun ismiyle çalkalanırken Biden bakın ne dediDünya onun ismiyle çalkalanırken Biden bakın ne dedi
İngiltere'nin yeni Başbakanı Rishi Sunak olduİngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak oldu
Erdoğan'ın çağrısından sonra büyük ses getirecek 'seçim' sözleri!Erdoğan’ın çağrısından devamında büyük ses getirecek ‘seçim’ konuşmalari!