Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türkiye’de yeni dolandırıcılık tuzağı… Mağdur szamanisı bile bilinmiyor! Sakın paranızı buna kaptırmzamanin: “Ne görecek şekilde yatırırsan o görecek şekilde kazanacaksın”

Türk vatandaşlarına ulaşarak güven kazanan ve yurt dışı kaynaklı cüzdan hesaplarına para gönderilmesini sağlayan kripto para dolandırıcılığı olaylarının üzerine Avukat Sezayi Balkan suç duyurusunda bulundu. Savcılığa sunulan suç duyurusunda, “Dolandırılan şahısların hepsinin kripto para borsalarında hesapları mevcuttur. Bu bakımdan müştekilere ait kimlik ve IP adreslerinin sızdırıldığı, veya hacklendiği, şüphelilerin bu sayede müştekiler ile iletişim kurduğu düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

iStock-1364347534

“NE KADAR YATIRIRSAN O KADAR KAZANACAKSIN”

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na Avukat Sezayi Balkan tarafından müvekkili M.E. adına sunulan suç duyurusunda, 176 bin 706 birimlık dolandırıcılık olzamani anlatıldı. Dilekçede mağdur M.E.’nin sosyal medyadan tanıştığı yabancı uyruklu S.K. ile Hong Kong’a ait olduğu düşünülen telefon numarası üzerinden iletişimini sürdürdüğü anlatıldı. Şüphelinin müşteki M.E. ile arkadaşlık kurduğu da belirtilen dilekçede “Şüpheli aslen Güney Koreli olduğunu ifade etmiştir. Müvekkil ile yazılı ve sesli telefon görüşmeleri yapan şüpheli, iş ve kazanç meselesu hakkında meseleşmalar yapmıştır. Konuşma esnasında mesele kripto para meselesuna gelmiştir. Şüpheli, müvekkile ne görecek şekilde yatırırsa o görecek şekilde kazanacağına yönelik ifadelerde bulunmuştur. Şüphelinin yönlendirmeleri üzerine müvekkil, bir kripto para borsasındaki hesabından yabancı bir cüzdan adresine para aktarmaya işe koyulmıştır. Müşteki, yabancı cüzdan adresine toplamda 176 bin 706 birim para göndermiştir. Daha zaman en yenira müvekkil para çekmek istediğinde sistem buna izin vermemiştir” ifadeleri kullanıldı.

FDFD

MAĞDUR SAYISI BİLİNMİYOR

Bu dolandırıcılık yönteminin yeni olduğu belirtilen suç duyurusunda, ülke çapında ne görecek şekilde mağdur vatandaşın olduğunun bilgisinin kesin olarak bilinmediği de aktarıldı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden birçok kişinin aynı yöntemle dolandırılarak şikayetçi olduğunun belirtildiği suç duyurusunda “Dolandırılan şahısların hepsinin kripto para borsalarında hesapları mevcuttur. Bu bakımdan müştekilere ait kimlik ve IP adreslerinin sızdırıldığı veya hacklendiği şüphelilerin bu sayede müştekiler ile iletişim kurduğu düşünülmektedir. İlgili firmalarda güvenlik açığı olup olmadığı veya ilgili firmalarda veri sızdırılmasına ilişkin bir durum olup olmadığı soruşturulmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

KAPSAMLI SORUŞTURMA GEREKİYOR

Şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılması talep edilen dilekçede, kripto para borsalarında güvenlik açığı ya da veri sızdırılmasına ilişkin bir durumun olup olmadığının da soruşturulması talep edildi.

Konuya ilişkin duyuru yapan avukat Sezayi Balkan, dolandırıcıların vatandaşlara sosyal medyadan ya da web sitelerinden ulaştığını söylekonumek “Mağdurlar ile belli bir süre arkadaşlık kurup etkileri altına alarak kripto para firmalarındaki paraları özü kripto para firmalarına transferini sağlamaktadırlar. Mağdurlar parzamani çekmek istediklerinde çekememektedirler. Dolandırılan hepsi vatandaşların bir kripto para hesabı mevcut. Biz bu noktada şunu düşünmeden edemiyoruz; dolandırıcılar mağdurlara nasıl ulaşıyor? Kripto para piyasasında güvenlik açığı mı var veya veri sızdırılıyor gibi bir algı oluştu bizde. Vatandaşlara ait kimlik bilgilerinin ve IP adreslerinin sızdırıldığını düşünmekteyiz. Bu bakımdan kripto para firmalarına çağrıda bulunmak istiyoruz. Herhangi bir güvenlik açıkları varsa gözden geçirmelerini, veri sızıntısı varsa bu durumu tespit etmelerini söylüyoruz. Suç duyurularında buna dikkat topladık. Savcılıktan bu yönde soruşturma açılması yönünde talepte bulunduk” dedi.
Kripto para yatırımcılarına da tavsiyelerde bulunan Avukat Balkan “Şayet böyle bir durumla karşı karşıya kalırlarsa, web sitesinin domain adresini sorgulamalarını, domain yaşının kaç yaşında olduğuna bakmalarını ve site trafiğine bakmalarını tavsiye ediyoruz” (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İzmir'de AK Parti irtibat bürosuna saldırıİzmir’de AK Parti irtibat bürosuna stopladırı
Türkiye'yi derinden sarstı! "Onu televizyonda görünce..." Eziyet edilen yaşlı kadınla ilgili yeni detaylar: Bir gençle tanışmışTürkiye’yi derinden sarstı! “Onu televizyonda görünce…” Eziyet edilen yaşlı kadınla ilgili yeni detaylar: Bir gençle tanışmış
Mikrofon açık kaldı, belediye başkanının Özhaseki'ye yanıtı gündem oldu! "He de geç..."Mikrofon açık ktopladı, belediye başkanının Özhaseki’ye yanıtı gündem oldu! “He de geç…”