Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türkiye’den Yunanistan’a sert mesaj! ‘Elimiz kolumuz bağlı kalmaz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti’nin “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katılmak üzere Denizli’ye geldi. AK Parti Denizli İl Başkanlığında gerçekleşen programda meseleşan Bakan Çavuşoğlu, “Milletimizin ve ülkemizin çıkarlarını korumaya en yeniuçlılıkla devam edeceğiz. Dünya çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Etrafımızda çatışmalar, savaşlar, göç problemi ve enerji krizi var, birçok problem var. Biz gerek Ukrayna savaşı, Suriye ve Libya gibi sorunlu bölgeler var. Sorunların çözümü meselesunda gayret sarf etmeye devam edeceğiz. Pazartesi günü Milli Savunma Bakanımız ve diğer bakanlarımız Cumhurbaşkanımın görevlendirdikleriyle bu amaçla Libya’yı ziyaret etmiş olacağız. Dünyanın her konuminde faal olmamız lazım. Bugün dünyada en büyük 5. diplomatik ağa sahibiz” dedi.

AW724005_06

“YUNANİSTAN’IN SİLAHLANMASINA KARŞI ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI KALMAZ”

Yunanistan’ın silahlanmasına değinen Bakan Çavuşoğlu, “Elbette Yunanistan uluslararası hukuka aykırı bir şekilde silahlandırılmış adaların statüsünü ihlal ederken bizim de elimiz kolumuz bağlı kalmaz. Diğer taraftan ABD biliyorsunuz taraftarsızlık politikasını bozarak Yunanistan’ın lehine adımlar atıyor. Geçmişte denge politikası izliyordu. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne karşı silah ambargosu 1 yıllığına kettirıldı. Biz de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerekli takviyeleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

AW724005_07

“ALMAN BAKANLA GÖRÜŞMEMİZ İYİ BİR GÖRÜŞME OLMADI”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İstanbul’da ettiğı görüşmeyi de hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, “Bazı muhataplarımız özellikle özü iç siyasetine mesaj vermek için ya da mensubu olduğu birliğe ‘Türkiye’ye gittim, onu da bunu da dedim’ demek için basının da önünde gerekli gereksiz duyurularda bulunuyor. Herkesin görüşüne saygımız var. Belli bir diplomasinin içinde kalarak cevaplarımızı veriyoruz. Alman bakanla en en yeni İstanbul’da ettiğımız baş başa görüşme iyi bir görüşme olmadı. Tamamen Yunan tezlerini savunan, egemenliğimizi sorgulamaya cüret eden bir yaklaşım içindeydi, biz de gerekli dersi verdik” diye meseleştu.

AW724005_08

“YUNANİSTAN’IN DENİZİN ORTASINDA İNSANLARI ÖLDÜRMESİ UTANILACAK BİR DURUM”

Mültecilerin durumundan bahseden Bakan Çavuşoğlu, “Savaşlar ve çatışmalardan dolzamanı mülteci sorunuyla mücadele etmemiz lazım. Elbette Türkiye’de geçici olarak da gelen göçmenlerin başta Suriyeliler olmak üzere ülkelerine dönüşünün güvenli olması gerekiyor. Şu ana görecek şekilde 520 binden fazla Suriyelinin ülkelerine dönmesi de aynı bu çerçevede olmuştur. Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nin gözetiminde Frontex’in yardımıyla denizin ortasında insanları öldürmesi, göçmenlerin kötü muameleye maruz kalması utanılacak bir durumdur” dedi.

AW724005_09

“KIRIM’IN İLLEGAL İHLALİNİ TANIMADIĞIMIZ GİBİ BU REFERANDUMUN SONUCUNU DA TANIMAYACAĞIMIZI AÇIK BİR ŞEKİLDE SÖYLEDİK”

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği dört bölgede düzenlediği referandum hakkında duyuru yapan Bakan Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak duyurumızı ettik. Bundan şüphe duyduğumuzu söyledik ve buralar Ukrayna’nın topraklarıdır. Dolzamanısıyla Kırım’ın illegal ihlalini tanımadığımız gibi bu referandumun en yeniucunu da tanımayacağımızı açık bir şekilde söyledik. Biz Türkiye olarak ilkeli bir dış politika diyoruz. Denge politikamız dünyaya da örnektir. Geçmişte bizim bu denge politikamızı, Türkiye’nin dış politikası aksında bir kayma mı var gibi çok sorgulamalar oldu. Türkiye’nin bu denge politikası herkes tarafından takdir ediliyor. Türk dünyası başta olmak üzere Orta Asya, Asya ile yeniden bütüncül bir Asya’ya geri döndüğümüz Asya ile ilişkilerimizin de yarın önemi daha da görülecektir. Rusya ile ilişkilerimiz iyi ama Rusya’ya da yapacaklarımız ve yapmayacaklarımızı, kabul edeceklerimizi ve etmeyeceklerimizi net bir şekilde söyleyen ülkeyiz. Ukrayna için de geçerli bu. Kırım’ın ilhakını da tanımadık, tanımayacağımızı da söyledik. Bu referandumun en yeniuçlarını da Türkiye olarak tanımıyoruz” şeklinde meseleştu.

“FİLİSTİNLİLERİN MESAJINI NET BİR ŞEKİLDE İSRAİLLİLERE İLETİYORUZ”

İsrail ve Filistin sorununa değinen Bakan Çavuşoğlu, “İsrail ile ilişkilerde yeni hükümetle, yeni cumhurbaşkanıyla yeni bir sayfa açma imkanı bulduk. Bu diyaloğun faydasını da gördük. Gerek ikili ilişkilerde gerekse bölgesel meselelarda ama özellikle de Filistin meselesinde de doğrudan temasın faydalarını görmeye start verdık. Cumhurbaşkanının telefonla görüşmesinden zaman en yenira Müslüman olmayanların Mescid-i Aksa’ya, o bölgeye sokulmaması dahil birçok alanda görüyoruz. Filistinlilerin mesajını net bir şekilde İsraillilere iletiyoruz. Filistin davası meselesunda hiçbir zaman normalleştirmeyeceğimizi başından beri söylüyoruz. Cumhurbaşkanımız, Lapid’le New York’ta ettiğı görüşmelerde eksiklikleri ve yanlışları açıkça söylemiştir. Seçimlerden zaman en yenira karşılıklı ziyaretler, bu diyalog devam edecektir” dedi.

Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Genel Merkez Demokrasi Hakem Kurulu Üyesi Necip Filiz, milletvekilleri ve partililer katıldı.

İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İYİ Parti Avanos İlçe Başkanı paylaştı! İstiklal Marşı, Gençliğe Hitabe ve Atatürk portresini hurdacıya satmışlar...İYİ Parti Avanos İlçe Başkanı paylaştı! İstiklal Marşı, Gençliğe Hitabe ve Atatürk portresini hurdacıya satmışlar…
Erdoğan'dan dikkat çeken gönderme! "Son dönemde sosyal medyada görüyorum"Erdoğan’dan dikkat çeken gönderme! “Son dönemde sosyal medyada görüyorum”
Mersin'deki terör saldırısıyla ilgili şok gerçek ortaya çıktı!Mersin’deki terör settirısıyla ilgili şok gerçek ortaya belirlendi!