Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ukrayna, kripto para düzenlemesini güncellemeye hazırlanıyor


Ukrayna, kripto paralara düzenleme getirmek için yürürlüğe soktuğu “Sanal Varlıklar Üzerine” yasasını Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasalarına uygun bir biçimde değiştireceğini duyurdu. Ukrayna’nın, Avrupa Birliği ülkesi olmak için aday statüsünde bulunduğu biliniyordu. Bu nedenle ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna’nın mevzuatının Avrupa standartlarına uygun olması gerektiğine işaret etti.  

Aktarılan detaylara göre; Ukrayna’nın sanal varlıklara düzenleme getiren yasa tasarısı, ilk olarak geçen yıl parlamento tarafından onaylanmıştı. Fakat Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yasaya ilişkin tavsiyelerde bulunmuştu. Bunun üzerine Ukrayna Yüksek Şurası, yaszamanı tekrar gözden geçirmiş ve güncellenen versiyonu bu yılın şubat zamanında kabul etmişti. Zelenski ise yaszamanı mart zamanında imzalamıştı.  

Paylaşılan yeni detaylar ise yasanın Avrupa standartlarıyla uyumlu olabilmesi için önemli değişiklikler yaşayabileceğine işaret etti. Ukrayna’nın Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (NSSMC), Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) ve sektör temsilcilerinin de yapılacak değişiklikler üzerinde çalıştığı kaydedildi. Dijital Dönüşüm Bakanlığı, güncellenen versiyonun sanal varlıkların mevcut olarak kabul edilen sınıflandırmasını bile etkileyebileceğini dile getirdi. 

Yasanın yeni versiyonu, bu yılın en yenilarına doğru tanıtılacak

Öte yandan; “Sanal Varlıklar Üzerine” yasasının yeni versiyonu, 2022 yılı en yenilarında tanıtılacak. Fakat yeni yasa, kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin hükümleri de içereceği için ‘Ukrayna Vergi Kanunu’nda yapılacak değişiklikten zaman en yenira yürürlüğe girecek.  

Chainalysis verileri, yakın zamanda Ukrayna’nın küresel kripto benimseme endeksinde üçüncü sırada konum topladığını göstermişti. Doğu Avrupa ülkesi, haziran zamanında Avrupa Birliği üyeliği için aday statüsü kazanmıştı.