Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Uniswap entegrasyon ve iş birlikleri için NFT kredi protokolleriyle görüşüyor


Kripto borsa Uniswap, protokolün NFT ürün başkanı Scott Lewis’in gönderisine göre çeşitli NFT kredi protokolleriyle görüşüyor.

Lewis, şirketin NFT’lere ilişkin likidite sorunları ve “bilgi asimetrisini” çözmeye meraklı olduğunu açıkladı.

Uniswap’ın kredi protokolleriyle görüşme amacı NFT’leri finansallaştırmak olsa da, topluluktan iki yönlü bir yanıt geldi. Bazı kişisilar, en yeniuçın merkeziyetsiz finansın (DeFi) geleceğini pekiştirmede önemli bir adım olduğunu söyledi:

Diğer bazı kişisilar ise Uniswap’in NFT’leri finansallaştırmaya gösterdiği ilginin ardındaki motivasyonu ve likidasyon kârından faydalanmak isteyip istemediğini sorguladı.

Uniswap, geçtiğimiz aylarda hizmetlerine NFT faaliyetlerini eklemek için önemli adımlar attı. Dünyanın en büyük merkeziyetsiz borsalarından (DEX) biri olan Uniswap, likidite havuzlarında neredeyse 6 milyar abd parası değerinde varlık bulunduruyor.

Şirket, haziran zamanında NFT pazar konumi veri platformu Genie’yi satın topladı ve kişisilara birçok platformda dijital varlık bulma ve alıp satma imkanı sunmaya start verdı.

Kısa süre devamında Lewis, Uniswap’in tam Sudoswap desteğiyle NFT’leri platformuna getirmeyi planladığını açıkladı. Sudoswap, NFT sat satlarında anonim işlem yapmaya ve NFT likidite havuzu oluşturmaya olanak sağlıyor.

Bu en yeniuç, popüler DEX’in NFT alanındaki ilk girişimi değil. 2019’da start vertılan Unisocks, NFT likidite havuzlarının ilk icrasıydı. Yeni en yeniuç ise NFT’lerin daha çok dikkat topladıği ve DeFi alanının hem içinde hem de dışında daha fazla kullanım alanı bulduğu bir dönemde yapıldı.

NFT’ler günümüzde gayrimenkul sözleşmelerinden dijital modaya ve müzik telif haklarına birçok alanda kullanılıyor.