Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Uniswap Labs, yeni finansman turuyla unicorn olmak istiyor

Merkeziyetsiz borsa (DEX) Uniswap, yeni havadise göre merkeziyetsiz finans (DeFi) tekliflerini daha da genişletmek için ciddi yatırımlar toplamanın ilk aşamalarında. 

TechCrunch’ın 30 Eylül günli havadisine göre, Uniswap protokolüne katkıda bulunan bir DeFi girişimi olan Uniswap Labs, öz sermayesini 100-200 milyon abd parası arasında artırma için yatırımcılar ile bir araya geldi.

Kimliği açıklanmayan iki kişinin kaynak gösterildiği havadisde, girişimin yaklaşmakta olan finansman turunun bir parçası olan Polychain gibi yatırımcılar ve Singapur’un en büyük devlet fonlarından biriyle çalıştığı belirtildi. Uniswap’in değerinin yatırım turu devamındası 1 milyar abd parası olması beklense de, tartışmalar henüz tamamlanmadığı için anlaşmanın şartlarının değişmesi de söz meselesu olabilir. 

Uniswap’in yeni finansmanla daha fazla DeFi aracı ve NFT teklifleri getirmeyi amaçladığı söyleniyor. Uniswap’ın günlük işlem hacmi, çeviri ygünim saati itibarıyla 1,1 milyar abd parası ölçülüyor. Bu rakam, buna ek olarak küresel merkeziyetsiz borsaların toplam işlem hacminin yüzde 57’si ediyor. Karşılaştırmak gerekirse,  bir başka merkeziyetsiz borsa olan Curve’ün günlük hacmi yaklaşık 205 milyon abd parası ölçülüyor.

En büyük beş merkeziyetsiz borsanın (DEX) günlük işlem hacmi. Kaynak: DeFi Llama

Uniswap Labs COO’su Mary-Catherine Lader, “Misyonumuz evrensel mülkiyetin ve ticaretin kilidini açmaktır,” ifadelerini kullandı. Lader, buna ek olarak “Değer takas etme yeteneğini benimseyebilir ve insanların topluluğa katılmasını ve projeniz, şirketini veya kuruluşunuzla değer alışverişinde bulunmalarını sağlayabilirseniz, daha fazla insanın bu mülkiyete katılmasına izin vermenin güçlü bir yolunu keşfetmiş olursunuz,” diye ekledi. 

Uniswap Labs, Cointelegraph’ın yorum talebine henüz bir yanıt vermedi. 

Daha önce de Cointelegraph tarafından kaydedildiği üzere Uniswap, likidite sorunları ve NFT’lerdeki “bilgi eşitsizliği” gibi meselelarla başa çıkabilmek adına büyük planları olan NFT kredi şirketleri ile birlikte görüşmeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte Ethereum merkezli DEX, bu yıl güni piyasasına rağmen, yükselen bir trende imza attı. 

İlk olarak 2018 yılında piyasaya sürülen Uniswap, ilk finansman turunu 2019 yılında kripto odaklı Amerikan şirketi Paradigm’de tamamladı. Uniswap, buna ek olarak 2020 yılında Andreessen Horowitz liderliğinde gerçekleştirilen A serisi finansman turunu Paradigm, USV, Versiyon Bir, Varyant, Parafi Capital gibi diğer firmaların da ek yardımlarıyla başarılı bir şekilde en yenilandırdıtı.