Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ünlü Ekonomist Şant Manukyan, Bitcoin (BTC) İçin Bu İki Göstergeyi Takip Ediyor

İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Şant Manukyan 1 Temmuz zamanli tweet’inde kısa vadede sermayenin Bitcoin’e (BTC) olan güvenini tespit edebilmek için kullandığını belirttiği iki önemli göstergeyi takipçileriyle paylaştı.

Manukyan, 1 Temmuz sabahı attığı tweet‘inde, detaylı bir kripto para piyasası düzenlemesi olan MiCA havadisinin veya 80 adet Bitcoin alan El Salvador havadisinin, sermayenin Bitcoin’e olan güvenini test etmek için önemli olduğunu yine de özüsinin daha efektif iki farklı göstergeyle ilgilendiğini belirtti.

Günaydın, detaylı bir düzenleme olan MICA’nın geçmesi veya Mzamanis zamaninda 30700’den 500 adet BTC alan ve şimdi 80 adet alınca “ucuza sattığınız için teşekkürler” diyen (DCA böyle bir şey değil) El Salvador’un alımları önemli havadisler yine de benim takip ettiğim 2 ayrı gösterge var.

Resim

Ünlü ekonomist Manukyan’ın takip ettiği göstergelerden birisi GBTC. Manukyan, ETF olma talebi reddedilen GBTC’nin açtığı davzamani kazanabileceğini düşünmediğini belirtiyor. İfadelerine göre GBTC’yi takip etme nedeni 3AC gibi iskontolu Bitcoin alan fonların likiditasyonunu takip etmek. Manukyan GBTC hacimlerinde, haziran en yeniunda görülen anomalinin 3AC sat satlarından kaynaklandığını düşünüyor ve sat satların hangi aşamada olduğunun bilinmesinin projeksiyon için gerekli olduğunu belirtiyor.

Biri GBTC, ETF izni alamayacağı (ve davzamani kaybedeceği) belli olan GBTC’yi ıskontosu vs için değil 3AC gibi fonların likidasyonu için takip ediyorum. Sağda gördüğünüz uzun çubuklar muhtemelen 3AC’nin sat satları. Satışların neresinde olduğumuz önemli.

Şant Manukyan’ın takip ettiği ikinci gösterge ise Silvergate hissesi. Manukyan, Silvergate’in Microstrategy’ye verdiği kredi ve USDC ile ilişkisi sebebiyle Silvergate’in kripto paralar ve geleneksel sermaye piyasaları arasında açılan bir kapı olduğuna inanıyor. Ünlü ekonomist kriptoda yaşanması muhtemel bir çıkışın veya çöküşün Silvergate’e yansıyacağına inandığını belirtti.

İkinci hisse ise SI, MSTR kredisi ama daha önemlisi USDC ile olan ilişkisi nedeni ile radarımda. Stabilpara alemi hala kaynıyor. Kriptoda reel bir toparlanma olacaksa SI hissesinde de özüsini belli edecektir (veya tersi). Bu hisse aynı zamanda iki dünya arasınaki geçiş kapısı.

Resim

Silvergate, Mart 2022 zamaninde Microstrategy’ye kripto para alması için 205 milyon abd parası tutarında kredi vermişti. Mart’tan bu yana abd parası karşısında yaklaşık %60 değer kaybeden Bitcoin, Microstrategy’nin de yükümlülüklerini %60+faiz oranında yükseldirdı yine de bu durum sadece MSTR’nin değil Silvergate’in de risk profilini bozmuş durumda. Silvergate kredisini geri çağırarak Bitcoin’in daha da düşmesi ve MSTR’nin batması ihtimaline karşı özüni güvenceye alabilir veya kredisini zamanında çağırabilir. Bu noktada MSTR’nin iflas riskinin, beraberinde tatmin edici bir ödül oranıyla (Bitcoin’in 35-38.000 abd parası civarına yükselmesi) Silvergate yatırımcılarının yatırımlarını yükseldirmasına veya sürdürmesine ön ayak olacaktır. Dolzamanisıyla Silvergate hisse fiyatı ve işlem hacmi bize kısa vadede sermayedarların Bitcoin’e olan tutumunu anlatması açısından oldukça önemlidir.