Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Utah Valisi, blockchain ve dijital inovasyon görev gücünü onayladı

Utah valisi Spencer Cox, blockchain ve kripto girişimlerini denetlemek için bir görev gücü oluşturma konusunda yaklaşık üç yıldır devam eden görüşmelerin ardından, Blockchain ve Dijital İnovasyon Görev Gücü’nü oluşturmak amacıyla bir yasa tasarısı imzaladı.

İlk olarak geçtiğimiz şubat ayının başlarında birkaç senatodan, meclisten ve mali işlemlerden geçmesi yaklaşık iki ay süren ve nihayet 24 Mart’ta Vali Cox tarafından imzalanan yasa tasarısı Utah Eyaleti Yasama Meclisi’ne sunuldu.

Görev gücüne verilen birincil görevlerden bazıları, blockchain ve ilgili teknolojilerle ilgili politika önerilerinde bulunmayı içeriyor. Tasarının bir bölümü şu şeklide:

“Görev gücü, blockchain, finansal teknoloji ve dijital inovasyonun yaygınlaşmasındaki tanıtımla ilgili politikaya ilişkin öneriler geliştirecek ve sunacaktır.”

Tasarıya göre Utah’daki görev gücü, blockchain teknolojisi, kripto para ve finansal teknolojiler konusunda çeşitli uzmanlığa sahip 20 üyeden oluşacak. En fazla beş üye Senato başkanı, en fazla beş üye Temsilciler Meclisi başkanı ve en fazla beş üye de vali tarafından atanacak.

Ayrıca tasarıya göre Utah Maliye Bölümü’nün, görev gücüne personel desteği sağlaması gerekiyor. Politika önerileri öte yandan eyaletteki blockchain, finansal teknoloji ve dijital inovasyonla ilgili sektörler için finansal olmayan teşviklerin geliştirilmesini de içeriyor.

Görev gücünün, kuruluşunun ardından 30 Kasım veya öncesinde Utah Eyalet Senatosu’nun iki komitesine yıllık olarak rapor vermesi gerekiyor.

Eyalet ve federal düzenleyiciler, kripto benimsenmesinin kapsamını en az yıkıcı şekilde araştırmaya devam ediyor. SEC de bu doğrultuda kripto para piyasalarındaki yatırımcıları korumaktan sorumlu personel sayısını ikiye katlamayı planladığını duyurdu.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi SEC’in Kripto Varlıklar ve Siber ekibini içeren Siber Birimi, araştırmacı personel avukatları, dava avukatları ve dolandırıcılık analistleri de dahil olmak üzere 50 özel pozisyon için 20 kişiyi işe almayı planlıyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, Siber Birimin kripto alanındaki dolandırıcı faaliyetleri azaltmadaki başarısını vurgularken bundan memnuniyet duyduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Siber Birimin boyutunu neredeyse iki katına çıkaran SEC, siber güvenlikle ilgili konuşma ve kontrol sorunlarını belirlemeye devam ederken kripto piyasalarındaki yanlışları denetlemek için daha donanımlı hale gelecek.”