Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Uzmanlar Aylık Kapanışta Volatiliteye Karşı Uyardı: 100 Milyon Doları Aşkın BTC ve ETH Opsiyonunun Vadesi Doluyor

Kripto para piyasası milyonlarca abd ABD parasıı değerindeki Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) opsiyonlarının açılacağı zamani bekliyor. 

Deribit opsiyon borsası tarafından sağlanan verilere göre, 30 Eylül zamaninde milyonlarca abd ABD parasıılık Bitcoin ve Ethereum opsiyon kontratı en yenia erecek. 100 milyondan fazla Bitcoin opsiyon kontratını ve yaklaşık 1,5 milyon Ethereum kontratını kapsayan bu işlemlerin piyasa üzerinde nasıl bir etki yaratacağı çalışanlerin tartışmalarının merkezinde konum alıyor. Alım (Call) yönlü opsiyonların yoğunlukta olduğu bu kontratların büyük bir kısmı Deribit borsasında bulunuyor.

Resim

Belirli miktarda Bitcoin’i veya Ethereum’u belirli bir vadeye görecek şekilde yine belirli bir fiyattan alma veya satma yönlü meselemlanmış yatırımcılar, ettikları bu hakkı en yeni işlem gününe görecek şekilde uygulayabilir, opsiyonu satabilir veya vadenin dolmasını bekleyebilirler.

Uzmanlara göre yatırımcıların yükümlülük altına girmeden hak sahipliği elde etmesine olanak sağlayan ve genellikle risk optimizasyonu alanında tercih edilen opsiyonların, aylık kapanışa doğru piyasalar üzerinde volatil etkiler yaratması mümkün görünüyor.