Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Vitalik Buterin kripto düzenlemeleri hakkında meseleştu

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto ekosisteminin olgunlaşması ve kripto projelerinin dahili olarak özgürce çalışmasına izin veren düzenleyici politikalarla uyum içinde olması gerektiğine inanıyor.

Kripto düzenlemeleri hakkındaki görüşlerini paylaşan Buterin, diğer taraftan da kripto ekosisteminin iç işleyişini etkileyen düzenlemelere karşı meseleştu.

Mevcut koşullar göz önüne edildiğında, ana akım benimsemeyi engellese bile kripto projelerine iç bağımsızlığa izin veren düzenlemelere sahip olmanın daha iyi olduğuna inanan Buterin, şu ifadeleri kullandı :

“Aslında borsa yatırım fonlarının (ETF) birçoğunun ertelenmesine seviniyorum. Daha fazla dikkat çekmeden önce ekosistemin, olgunlaşması için zamana ihtiyacı var.”

Merkeziyetsiz finans (DeFi) ön uçlarında müşterini tanı (KYC) kullanımı da Buterin’in işaret ettiği bir başka noktaydı. Aynı zamanda, geniş çaplı uygulamalar yürüten kripto borsalarındaki KYC ihtiyacının da altını çizen girişimci, şu cümlelerle devam etti:

“DeFi ön uçlarında KYC kullanımı, kişisiları rahatsız eder yine de bilgisayar korsanlarına karşı hiçbir şey yapmaz. Bilgisayar korsanları zaten sözleşmelerle etkileşim kurmak için özel kodlar yazıyor.”

Buterin bu bağlamda zararda gösterildiği gibi üç tavsiyede bulundu.

Buterin, düzenleyici gereklilikleri konumine getirmek için kişisiların gizliliğini korurken aynı zamanda sıfır bilgi ispatlarının da kullanılmasını tavsiye etti ve, “Kuralların, gereksinimlerin mümkün olduğunca sıfır bilgi ispatıyla karşılanabileceği şekilde yazılmasını çok isterim,” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir: Ethereum’un enerji tüketimi Merge zaman en yenirası yüzde 99,9 düştü

Sektördeki en yeni gelişmelerde ise Google’ın, kişisiların adreslerini arayarak ETH cüzdan bakiyelerini görüntülemelerine olanak tanıyan bir arama özelliği eklediği görülüyor.