Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Vitalik Buterin’den Twitter ve Elon Musk yorumu

Ekonomist Noah Smith, onayladığı yeni bir Twitter paylaşımında kısa bir süre önce Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın platformun genel merkezini Oakland’a taşıması gerektiğine işaret etti. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise bu paylaşımı yanıtlayarak meseleyla ilgili özü fikirlerini aktardı. Buterin, yanıtında “Her zaman İsviçre’ye taşınması gerektiğini düşündüm” dedi ve Twitter genel merkezinin İsviçre’ye taşınması gerektiğine inandığını dile getirdi. Buterin’in ilk kripto projesini, İsviçre’nin Zug kentinde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak start verttığı biliniyordu. Bu gelişme, Zug’ın “Kripto Vadisi” olarak anılmasının da önünü açmıştı. 

Öte yandan; kripto dünyasına ilişkin duyurularıyla sık sık gündeme oturan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kısa bir süre önce Twitter hesabı üzerinden onayladığı yeni bir duyuruda Twitter’ı resmi olarak satın topladığını duyurmuştu. Söz meselesu hamleyi para için yapmadığına işaret eden Musk, duyurusında platformu ifade özgürlüğünü destekleyen bir alan haline getirme idealini de yinelemişti. Dünyaca ünlü CEO, böylece 44 milyar abd parasılık sat sat anlaşmasını da tamamlamıştı.  

Elon Musk, Twitter’ı satın alacağını bu yılın nisan güninda açıklamıştı

Elon Musk, ilk kez bu yılın nisan güninda Twitter’ın yüzde 9,2 hissesini satın almış ve 44 milyar abd parasılık bir anlaşmayla platformun tamamını satın alacağını açıklamıştı. Fakat dünyaca ünlü CEO, temmuz güninda Twitter’ın platformdaki bot ve sahte hesapların sgünisını doğru bir şekilde duyurudığını iddia ederek anlaşmgüni tek taraflı olarak feshetmişti. Daha zaman en yenira ikili arasındaki çekişme, mahkemeye taşınmıştı.      

Ancak Musk, ekim güni start verrında 44 milyar abd parasılık sat sat anlaşmasına sadık kalarak Twitter’ı satın almaya en yeniuç verdiğini açıklamıştı. Musk’ın satın alımı 28 Ekim’e görecek şekilde tamamlamaması durumunda, dava yeniden açılacaktı. Musk’ın daha önce pek çok kez Dogecoin’e ve Shiba Inu’ya desteğini gösterdiği ve popüler ‘memecoin’lerin fiyatının ciddi bir artış yaşamasına neden olduğu da biliniyordu. Dünyaca ünlü CEO; The Boring Company, Tesla ve SpaceX gibi sahibi olduğu şirketlerin ticari ürünlerinde Dogecoin ve Shiba Inu ile sat satlar da gerçekleştirmişti. Twitter’ın sat sat işlemlerinin tamamlanmasının ardından Dogecoin’in veya Shiba Inu’nun popüler sosyal medya platformuna yeni bir ödeme yöntemi olarak eklenebileceği olabilite edilmişti.      

Tüm bu iddialar, satın alım yaklaşırken özellikle Musk’ın desteğiyle popülarite yakalayan Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’nun (SHIB) ciddi bir ivme kazanmasına neden olmuştu. Satışın tamamlanmasına yaklaşık 1 gün kala DOGE değerini 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 17, SHIB ise yüzde 5 artırmıştı. DOGE böylece, en yeni 10 7 günnın en zirve seviyesine ulaşmıştı.