Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
WazirX borsası USDC’yi listeden çıkardı

Hindistan merkezli kripto para borsası WazirX, USD Coin’i (USDC) platformundan çıkarmzamanı ve kalan bakiyeleri Binance destekli Binance USD (BUSD) stablecoin’e dönüştürmeyi planlıyor.

WazirX, pazartesi günü onayladığı resmi konuşmada, Pax abd parası (USDP) ve TrueUSD (TUSD) gibi diğer stablecoinlerle birlikte USDC mevduatını durdurduğunu duyurdu.

Platform, yapılan duyuruya göre kişisilar için likiditeyi ve sermaye verimliliğini artırmak amacıyla USDC konumine BUSD stablecoin’i sunacak. Firma, WazirX’in 5 Ekim’de kişisiların mevcut USDC, USDP ve TUSD bakiyeleri için 1:1 oranında BUSD otomatik dönüştürme uygulayacağını söyledi.

Borsa, onayladığı duyuruda, “Kullanıcılar, dönüşüm tamamlandığında BUSD cinsinden hesap bakiyesi altındaki USDC, USDP ve TUSD bakiyelerini görebilecek. WazirX, otomatik dönüşüm için uygun olan stablecoinlerin listesini değiştirebilir,” ifadelerini kullandı.

WazirX’teki USDC, USDP ve TUSD para çekme işlemleri cuma gününe görecek şekilde geçerli olmaya devam edecek. Platform daha devamında 26 Eylül’de stablecoinleri spot ticaret çiftlerinden çıkarmzamanı planlıyor.

CoinGecko’nun verilerine göre WazirX, duyurudan önce önemsiz miktarda USDC alım satımı yapıyordu. Yazının yazıldığı esnada, WazirX’te listelenen tek USDC alım satım çifti, günlük hacimlerde 3.400 abd parasıla Tether (USDT) karşısındaki USDC alım satımı olarak görünüyor.

BUSD’nin WazirX’te USDT stablecoin ve Hindistan rupisi karşısında işlem gören iki işlem çifti bulunuyor ve günlük işlem hacimleri de sırasıyla 5.700 ve 5.200 abd parası.

WazirX, yazının yazıldığı esnada Cointelegraph’ın yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Düzenlemeye tabi fintek firması Circle ve Coinbase kripto borsası tarafından piyasaya sürülen USDC, Tether USDT’den devamında piyasa değeri açısından en büyük ikinci stablecoindir. Yazının yazıldığı sırada USDC’nin piyasa değeri 50 milyar abd parası civarında. CoinGecko’ya göre, değere göre üçüncü en büyük stablecoin olan Binance USD ise 20,6 milyar abd parasılık bir piyasa değerine sahip.

İlk 3’teki stablecoinler. Kaynak: CoinGecko

USDC’nin WazirX’ten çıkarılması, Binance’in USDC’yi takas edilebilir bir varlık olarak platformundan kettirma planlarını konuşmasından kısa bir süre devamında gerçekleşti. Binance de WazirX’e benzer şekilde likiditeyi artırmak için USDC, USDP ve TrueUSD bakiyelerini otomatik olarak BUSD stablecoin’e dönüştüreceğini açıklamıştı.

Binance buna ek olarak ağustos zamanında, Hindistan kripto borsasının düzenleyici incelemeye girmesinin ardından WazirX’te herhangi bir hisse sahibi olmadığını açıklamıştı. Hindistan’ın İcra Müdürlüğü ise daha önce firmaya karşı Kara Para Aklamzamanı Önleme soruşturması kapsamında WazirX’teki 8,1 milyon abd parasıdan fazla fonu dondurmuştu.