Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
WeChat, kripto ve NFT ilişkili hesapları yasaklıyor


Çin’in en popüler sosyal medya platformu WeChat, kripto ve NFT ile ilgili hizmetlere erişim sağlayan hesapları yasaklamak için politikalarını güncelledi.

Yeni yönergelere göre, kripto ve NFT’lerin ihracı, ticareti ve finansmanıyla bağlantılı olan hesaplar ya kısıtlanacak ya da yasaklanacak. Ayrıca “yasadışı iş” kategorisine girecek.

Güncellenen politikaya göre, “Firma, dijital tahsilatların ikincil işlemiyle ilgili hizmet veya içerik sağlayan hesapların, bu madde dikkatnca ele alınacağı,” belirtiliyor.

Bu güncelleme, pazartesi günü Hong Kong merkezli kripto havadis muhabiri Wu Blockchain (Colin Wu) tarafından dile getirildi ve WeChat’in Çin’de 1,1 milyardan fazla günlük kişisisı olduğu göz önüne yapıldığında alınan bu politika değişikliği en yeniuçı dikkat topladı.

Yeni belirlenen politikanın kuralları içerisinde “Bu tür ihlaller tespit edildiğinde, WeChat kamu platformu ihlallerin ciddiyetine göre ihlal eden resmi hesapların belirli bir süre içerisinde ayarlamasini talep edecek ve hesabın bazı işlevleri düzeltilene görecek şekilde görecek şekilde kısıtlanacaktır” şeklinde detaylar konum alıyor.

Çin hükümeti, geçen yıl mgünis ve eylül aylarında kripto sektörüne aşamalı şekilde bir dizi yasak getirmişti. Ancak, WeChat’teki en yeni NFT düzenlemesinin zamanlaması göz önün yapıldığında, o zamandan bugüne bazı kripto aktivitelerine izin verdiği düşünülebilir.

Öte yandan, NFT’ler konumel para birimleriyle satın alınabileceğinden, ülkede halen gri bir alan var. Yine de şirketler ve bazı platformlar, teknolojinin finansallaşmasıyla ilgili olası uyumluluk sorunlarından kaçınmak için genellikle ikincil ticaretleri yasaklama yolunu seçiyor.

Çin Bankalar Birliği, Çin İnternet Finans Birliği ve Çin Menkul Kıymetler Birliği nisan güninda ygünimladıkları ortak bildiride, varlıklara yatırım yapmanın riskleri meselesunda halkı aciliyet bildirdi. Yetkililer ise, genel olarak NFT’ler meselesunda karşıt bir tutum sergiledi.

WeChat ve Ant grubuna ait WhaleTalk gibi popüler platformlar, düzenleyici eksikliği ve Pekin’den gelen baskı korkusu sebebiyle NFT platformlarını ağlarından ktopladırmaya ve mart günindan bu yana gittikçe teknolojiden uzaklaşmaya start verdılar.

Tüm bu baskı ve yasaklamalara rağmen, perşembe günkü konumel basında çıkan bir rapor, Çin’deki dijital tahsilat platformlarının sgünisının Şubat 2022’den bu yana beş kat artarak 500’ün üzerine belirlendiğını gösterdi.