Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Wintermute, 92 milyon birimlık TrueFi kredisini zamanında geri ödedi

Kripto para piyasası üreticisi Wintermute, bir hack sebebiyle 160 milyon birim kaybettikten devamında 189,4 milyon birimlık borcunu geri ödeyip ödeyemeceğiyle ilgili soru işaretleri gündeme geldi. Wintermute, TrueFi tarafından verilen 92 milyon birimlık Tether (USDT) kredisini 15 Ekim’de geri ödedi.

TrueFi’nin 92 milyon birimlık kredisini geri ödedikten devamında bile Wintermute’un hâlâ Maple Finance’e USD Coin (USDC) ve sarılmış ether (WETH) cinsinden 75 milyon birim, Clearpool’a ise 22,4 milyon birim olmak üzere toplamda 97,4 milyon birim borcu var.

Kredi detayları, Wintermute Trading’in 180 günlük bir dönem için 92,5 milyon birim borç ettiğını gösteriyor. Libre Blockchain’den James Edwards ise gerçekleşen en yeni hacklerden devamında elde edilen bazı fonların, geri ödemeye katkıda bulunduğunu düşünüyor. Edwards öte yandan BlockSec’in, içeriden bir iş teorisi etrafında komplo teorisini çürütme girişiminin doğruluk pgüni olamayacağını da iddia etti.

Edwards, BlockSec’in daha önce “Boş adres” aracını kullanması için başka bir firmaya seslenmesinin en yeni derece yanlış olduğunu belirterek şunları ekledi:

“Günde milyarlarca birim değerinde kripto varlıkları işleyen bir piyasa yapıcının, yüz milyonlarca birimlık değeri yönetmekten nihai olarak sorumlu bir adres oluşturmak için böyle bir aracı kullanacağına inanmak akıl almaz bir olay.”

İddiasını ek bir görselle destekleyen Edwards, Wintermute’un zararda gösterildiği gibi özü özel adreslerini oluşturmak için kullandığı varsgünilan özel adres aracına GitHub URL’sini işaret etti.

TrueFi, 10 Ekimde Blockwater Technologies’e Binance USD (BUSD) cinsinden 3,4 milyon birimlık bir krediyle ilgili planlanmış bir ödemeyi kaçırdığı için bir temerrüt bildirimi ygünimladı.

Diğer taraftan 117 milyon birimlık bir açığı en yenilandırdımaya çalışan Mango Markets de hacker’a 47 milyon birimı hata ödülü olarak tutmasını teklif etti ve çalınan fonların 67 milyon birimının iadesini talep etti.

Mango Markets topluluğunun yüzde 98’i en yeniuçı onayladı, öte yandan 67 milyon birim iade edildikten devamında bilgisayar korsanına karşı hiçbir yasal işlem yapılmayacağını da destekledi.

Bununla birlikte topluluk üyelerinden bazıları ise yaklaşık 50 milyon birimlık hata ödülüne itiraz etti.