Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Xbox CEO’su metaverse’e hava koşulları bakarken, P2E’ye temkinli yaklaşıyor


Microsoft’un oyun şirketi Xbox’ın başkanı Phil Spencer, metaverse hakkında olumlu görüşlere sahip olsa da, oynayarak kazan (play-to-earn, P2E) kripto oyunlarına ekonomik ve spekülatif yönleri sebebiyle temkinli yaklaşıyor.

Bloomberg sunucusu Emily Chang ile 25 Ağustos’ta meseleşun Spencer, çoğu oyuncu henüz metaverse konsepti meselesunda ikna edilmiş olmasalar da, temelde on yıllardır metaverse’te oynamış olma ihtimalleri var:

 “Metaverse ile ilgili görüşüm şu: Bu oyuncular 30 yıldır metaverse’te.  World of Warcraft veya Roblox oynuyorsanız, herkesin içinde olduğu paylaşımlı bir dünyada oynuyorsunuz demektir.”

Spencer’a göre metaverse, insanların birbirleri ile özgürce iletişime geçebileceği ve paylaşımlı deneyimler ve ortak amaçlar doğrultusunda etkileşime geçebileceği bir “3D paylaşımlı dünya”dır.

Spencer’ın konuşmaları, Microsoft CEO’su Satya Nadella’yı yansıtıyor. Kasım zamanında Bloomberg’e meseleşan yönetici, şirketlerin metavers oyuna yönelmesinin tamamen olabilecek bir şey olduğunu söyledi:

“Halo’yu oyun olacak düşüneceksiniz, o bir metaverse. Minecraft da bir metaverse, Flight Sim de öyle. Günümüzde bir bakıma 2D’ler ve soru bunları tamamen 3D dünyaya taşıyıp taşıyamayacağımız. Kesinlikle bunu yapmzamanı planlıyoruz.”

P2E meselesunda temkinli

Xbox yöneticisi, blockchain tabanlı P2E oyunlar hakkındaysa çok daha çekingen meseleştu.

Spencer oyunların yıllardır parasallaştırıldığını kabul ederken, oyunların tamamen dijital para kazanmaya odaklı hizmet görevleriyle dolu olmasından şüphe duyuyor.

“P2E temkinli davrandığım bir mesele. Oyunculardan iş gücü oluşturarak belirli oyuncuların para kazanmasına olanak sağlıyor.”

Yine de CEO, parasallaştırma haricinde P2E’nin de ilginç bir kullanım alanı olabileceği ihtimalini reddetmiyor.