Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Yabancı uyruklularla ilgili ehliyet iddiası sosyal medyada gündem oldu! Valilikten duyuru geldi: 2018’den bu yana…

Valilikten yapılan yazılı duyuruda, sosyal medyada, motorlu taşıt sürücülerine yönelik e-sınav uygulamalarıyla ilgili meselenun esasını yansıtmayan, yanlış algılamalara yol açabilecek paylaşımlarda bulunulduğu belirtildi.

Mersin’de, motorlu taşıt sürücülerine yönelik sınavlara ilişkin bütün iş ve işlemlerin mevzuat hükümleri doğrultusunda edildiğı kaydedilen duyuruda, şu ifadelere konum verildi:

“Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Merkezi Sistem Sınavları Yönergesi ve Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) e-sınav uygulama kılavuzu hükümleri doğrultusunda hazırlanan e-sınav uygulama otomasyon sisteminde, yabancı uyruklu adaylar için Arapça, Çince, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça ve Rusça olmak üzere adzamanın tercih edeceği dille sınava katılma imkanı sunulmuştur. Dil seçimi adzamanın kzamanıtlı olduğu MTSK yetkilileri tarafından adzamanın talebi doğrultusunda sınav randevusu aşamasında yapılmaktadır. Bu uygulama, 2018 yılından bu yana devam etmektedir.”

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE TÜRKÇE SINAV VAR MI?

Arapça teori sınavını ve direksiyon eğitimini tamamlayan kişi ehliyetini alabilirken bu durum yalnızca Türkiye’ye özgü değil. Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede Türkiye’de geçerli sürücü ehliyeti ve turist vizesi olması halinde ehliyet hemen hemen üç ay süreyle kullanılabiliyor. Örneğin İsveç, Hollanda gibi ülkelerde Türkçe teori sınavları uygulanıyor. 2019 yılında ise Avusturya Türkçe ehliyet sınavını ktopladırmıştı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ortalık savaş alanına döndü! Araçları hurdaya çeviren korkunç kazada 1 ölü, 3'ü ağır 6 yaralıOrtalık savaş alanına döndü! Araçları hurdaya çeviren korkunç kazada 1 ölü, 3’ü ağır 6 yaralı
Kaçak göçmen denetiminde ilginç anlar...Kaçak göçmen denetiminde ilginç anlar…
Özdağ'dan Beyazıt Öztürk tweeti: Saniyeler içinde geri sildiÖzdağ’dan Beyazıt Öztürk tweeti: Saniyeler içinde geri sildi