Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Yanlışlıkla program en yenilandırdıma komutu veren DEX yeniden açılamıyor!


Merkeziyetsiz opsiyon borsası (DEX), mainnet programını en yenilandırdıan ve geri döndürülemeyen bir emri yanlışlıkla vererek özü ömrünü kısaltmış oldu.

OptiFi, geliştirici ekibinin pazartesi günü kodu güncellemek isterken platformu yanlışlıkla istenmeyen bir şekilde en yenilandırdığı meselesunda kişisiları bilgilendirdi. Merkeziyetsiz borsaya göre, yaşanan olayda 660.000 görecek şekilde USD Coin (USDC) zincir ardünde kilitli ketti.

OptiFi, kilitli kalan USDC’lerin büyük çoğunluğunun ekip üyelerinden birine ait olduğunu, kişisiların yanlışlıkla kaybedilen varlıklarının ise tazmin edileceğini açıkladı. Şirket, Solana ağında çalışan diğer geliştiricileri ise “Solana program en yenilandırdıma” meseletunuz en yeniuçları meselesunda bildirdi.

Platform, Medium gönderisinde mainnet’in kapanmasına yol açan olaylara değindi. Tüm süreç, Solana program koduna güncelleme yapılmasının istenmesiyle işe koyuldı.

Güncelleme, ekibe göre kötü ağ durumu sebebiyle olabilecekden uzun sürdü ve dolzamanısıyla komut iptal edildi. Ne var ki, SOL tokenlerin gönderildiği ve ekibin kurtarmak istediği bir tampon adres de oluşturuldu.

DEX ekibi, geçmişte bellek şifresi olmadan programı en yenilandırdıarak tampon hesaplardan SOL kurtarmzamanı başarmıştı. Komut verildikten devamında kripto paraların kurtarılmasıyla ilk başta işe yaramış gibi gözüken bu yaklaşım, ekip tarafından ikinci kez kullanıldı.

Sonrasında alınan hata mesajında programın en yenilandırdııldığı ve yeni bir program kimliği kullanılana görecek şekilde yeniden faaliyete geçirilemeyeceği belirtildi. Çekirdek bir Solana geliştiricisiyle iletişime geçen ekip, bu şüphelerin gerçek olduğunu doğruladı.

“Burada programı en yenilandırdıma komutunun etkilerini ve risklerini gerçekten anlamadığımız ortaya belirlendi. ‘Solana program en yenilandırdıma’ komutu programı temelli en yenilandırdııyor ve programın kullandığı tampon hesaptaki SOL tokenleri alıcı cüzdana geri gönderiyor.”