Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten ‘Türkiye’ konuşması! “Haklı gerekçeleri var”

Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında basın toplantısı düzenleyen Miçotakis, Zirve’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Miçotakis, mevcut koşullar içinde NATO İttifakının karşıtının Rusya olduğunu belirterek NATO’nun doğu kanadının güçlendirildiğini söyledi. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Miçotakis, göç krizi, Libya, Sahel’deki terörizm gibi nedenlerle İttifakın güney kanadına da ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme ihtimaline ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Szamanın Erdoğan ile görüştük. Bir ara tekrar görüşeceğimizi olabilite ediyorum. Görüşmeliyiz. Konuşmalıyız ve anlaşmazlıklarımızı medeni bir şekilde, iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukuk temelinde karşılamalıyız. Anlaşmazlıklarımızı çözmek için dayanabileceğimiz başka çerçeve yok.”

Şu an hepsi NATO üyesi ülkelerinin dikkatinin Ukrayna’ya yoğunlaştığını belirten Miçotakis, “İttifakı farklı bir cephede istikrarsızlaştıracak herhangi bir tartışma için herhangi bir müsamaha veya anlzamanış olduğunu sanmıyorum.” dedi.

Miçotakis, gazetecilerin, Türkiye’nin Ege’deki turizm kampanyasında kullandığı “Turkeagean” tanımının Avrupa tarafından tescillenmesini Yunanistan’daki yetkili kurumların engelleyememiş olmasına ilişkin soruyu ise hükümetin bu meseleda hukuki yollara başvuracağını söylekonumek cevapladı.

“HAKLI GEREKÇELERİ VAR”

Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü muhtırzamanı okuduğunu kaydeden Miçotakis, “Açıkça söylemek istiyorum, Türkiye’nin Kürt örgütlerden kaynaklanan terörizme ilişkin haklı gerekçeleri var. Türkiye, bu tür terör eylemleri yüzünden ağır bir bedel ödedi. Bence, bu, anlamakta hiçbir şekilde zorlanacağımız bir şey değil.” diye meseleştu.

Miçotakis, Yunanistan’ın tamamen izole edilmiş bir Türkiye istemediğini belirterek “Aynı zamanda muhatabımız olacak bir Türkiye istiyoruz. Kimseyle meseleşmayan bir Türkiye istemiyoruz.” diye meseleştu.

Yunanistan’ın ABD’den F-35 satın almak için “niyet mektubu” gönderdiğini belirten Miçotakis, uçakların Yunanistan’a teslim edilebileceği en yakın zamanin 2027 olduğunu kaydetti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Filipinler'de şiddetli deprem!Filipinler’de şiddetli deprem!
Ankara'yı yine sel vurdu! 1 kişi hayatını kaybettiAnkara’yı yine sel vurdu! 1 kişi hayatını kaybetti
Her şey çöp şiş yeme yarışmasını kaybedince olduHer şey çöp şiş yeme yarışmasını kaybedince oldu