Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Zaporijya Nükleer Santrali paniği! Bu ülkeler tehlike altında: Büyük bir felakete yol açabilir

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik start verttığı askeri müdahale devam ederken Rusya Devlet Başkanı Putin’den “Zaporijya Nükleer Santrali’ne stopladırılar büyük bir felakete yol açabilir” konuşması geldi. Öte yandan bilim insanları, Zaporijya’da bir kaza olması durumunda radyasyonun hangi bölgelere doğru yzamanılacağını gösteren sanal simülasyon modelledi.

“BÜYÜK ÖLÇEKLİ FELAKET” UYARISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Liderlerin görüşmedeki ana gündem maddesi yine Ukrayna’da süren çatışmalar oldu. Kremlin Basın Servisi, Rusya lideri Putin’in, Macron’a hitaben uyguladığı meseleşmada Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki gelişmelere değindiğini aktardı. Açıklamada, “Ukrayna çevresindeki durum çeşitli yönlerle ele yapıldı. Vladimir Putin, özellikle Zaporijya Nükleer Santrali topraklarının Ukrayna ordusu tarafından sistematik olarak bombalanmasının, radyasyon kirliliğine yol açabilecek büyük ölçekli bir felaket riski içerdiğini vurguladı. Liderler, nükleer santraldeki gerçeklerle ilgili durumu konuminde değerlendirebilecek bir Uluslararası Atom Enerjisi (IAEA) misyonunun mümkün olan en kısa sürede gönderilmesinin önemine dikkat koydu. Rus tarafı, kurum müfettişlerine gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğunu teyit etti” denildi.

thumbs_b_c_b97802df9f0288cae685d4f2063cf883

HANGİ ÜLKELER TEHLİKE ALTINDA?

Ulusal Bilimler Akademisi’ne bağlı Ukrayna Hidrometeoroloji Enstitüsü’nden bilim insanları, 15 ila 18 Ağustos günleri arasındaki hava koşullarını baz alarak hazırlanan simülasyonla Zaporijya’da meydana gelecek olası bir kaza zaman en yenirasında radyasyonun havayla hangi bölgelere taşınacağını ve kirlilik yaratacağını modelledi.

zaporijya-nukleer-santralinde-olasi-bir-kazanin-sonuclari-modellendi_9545_dhaphoto2

Modelleme en yeniucunda radyasyonun ilk başta Belarus, Polonya ve Baltık ülkelerine doğru ilerlediği yine de radyoaktif partiküllerin ana yönünün ülkenin doğusu yani Donbas bölgesi olduğu belirtildi.

zaporijya-nukleer-santralinde-olasi-bir-kazanin-sonuclari-modellendi_9545_dhaphoto1

Donbas bölgesini işaret eden bilim insanları konuşmasında “Simüle edilen sürenin en yeniunda, radyonüklid naklinin ana yönü doğuya doğru, bunun bir en yeniucu olarak Donetsk ve Luhansk bölgelerinin yüzey havasındaki radyoaktif aerosollerin konsantrasyonunda artışlar gözlemlenebilir” denildi. Enstitü, farklı zaman aralıklarındaki hava şartlarına göre modelleme yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

RUSYA NE DİYOR?

Rusya Savunma Bakanlığı ise Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumlar ilgili bir değerlendirme konuşması yaparak santralin 18 Temmuz’dan start veryarak Ukrayna ordusu tarafından bombalandığını ileri sürdü. Bakanlık inceleme uyguladığını ve buna göre stopladırıların Marganets ve Nikopol yönlerinden start vertıldığını ifade etti. Bakanlık buna ek Rus bilim insanları tarafından hazırlanan başka bir senaryonun haritasını hazırladı.

Kaynak: İHA-DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Rusya ve Kazakistan'dan ortak askeri tatbikat kararıRusya ve Kazakistan’dan ortak askeri tatbikat en yeniuçı
Araç içinden gelen sese koştular! Kahreden manzara, korkunç sonAraç içinden gelen sese koştular! Kahreden manzara, korkunç en yeni
Mahmutyazıcıoğlu davasında dikkat çeken Alaattin Çakıcı detayı!Mahmutyazıcıoğlu davasında dikkat çeken Alaattin Çakıcı detzamanı!