Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Zengin Baba Yoksul Baba’nın Yazarı Robert Kiyosaki Neden Bitcoin’e (BTC) Yatırım Yapıyor?: İşte Sebebi!

“Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının yazarı ünlü milyoner Robert Kiyosaki, Bitcoin (BTC) alma sebebinin emeklilik fonlarının yatırım stratejileri olduğunu belirtti.

Robert Kiyosaki sosyal medya hesabı üzerinden uyguladığı paylaşımda, bir Forbes makalesine atıfta bulunarak emeklilik fonlarının kripto para yatırımlarının, Bitcoin alma sebebi olduğunu iddia etti. Kiyosaki emeklilik fonlarının dünyanın en büyük yatırım şirketleri olduğunu öne sürdü.

Kiyosaki’nin paylaştığı makalede, dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın kripto paraların bir değeri olmadığını öne sürmesine rağmen emeklilik fonlarının %94’ünün doğrudan veya dolaylı olarak kripto para sektörüne yatırım uyguladığı ortaya koyuluyor.

Emeklilik fonları hantal yapıları ve düşük çevrim stratejileri ile piyasa tarafından başarısız olarak görülüyor. Genelde geçmişte zirve performans göstermiş yatırım ürünlerine yönelen fonlar geçmişte de bu stratejinin zararları ile karşılaşmış olsa da bundan vazgeçmiş gibi görünmüyor.

Öte yandan bir grup bilirkişi emeklilik fonlarının büyüklüğü sebebiyle yalnızca kriz dönemlerinde rahatça pozisyon değiştirebildiğini öne sürerek bunun mantıklı bir hamle olduğunu iddia ediyor.

Kiyosaki daha öncesinde de ABD ekonomisinin yanlış FED politikaları yüzünden çökeceğini bu yüzden birima karşı alınacak her varlığın bir yatırım olacağını öne sürmüştü.