Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
20.000 abd ABD parasııa görecek şekilde düşen Bitcoin’i şimdi almak mantıklı mı?

Bitcoin (BTC) fiyatı, 13 Haziran’da mevcut işlem aralığından çıkıp Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 22.600 abd ABD parasııa dokunduktan zaman en yenira güni piyasasının derinliklerine doğru yolculuk start verdı.

Geçmiş BTC verilerine göre, piyasa artık fiyatın aşırı düştüğü ve belki de dibe yakın olduğunu gösteren veriler sunmaya start verdı. Bitcoin şu anda, en en yeni harcandığı zamana göre arzdaki her madeni paranın hemen hemen fiyatını temsil eden “gerçekleşen fiyatın” altına düştü.

Bitcoin’in gerçekleşen fiyatı ile gerçek fiyat karşılaştırması. Kaynak: Glassnode

Bu gelişmenin ekosistemde meydana getirdiği sıkıntının, yorgun kripto yatırımcılarına sunduğu tek umut ışığı, düşüşün en kötüsünün gerçekleşmiş olabileceği yönünde. Önümüzdeki günler bu teoriyi doğrulayacak tek durum, kurumların ve bireysel yatırımcıların düşüşü satın almak için adım atması olacak.

“Karides ve balinalar” biriktiriyor

Zincir ardü veriler, her yatırımcının Bitcoin hakkında yıkık hissetmediğini gösteriyor. İçinde 1 BTC’den az olan “karides” ve 10.000 BTC’den fazlasına sahip olan “balina” cüzdanlar, Luna Classic (LUNC) olarak adlandırılan ve eski Terra (LUNA) tokenin mgünis start verrındaki çöküşünden bu yana birikim modunda.

Kohorta göre Bitcoin birikim eğilimi puanı. Kaynak: Glassnode

Blockchain veri kaynağı Glassnode, karides cüzdanlarının “9 Mgünis Luna faciasından bu yana 20.863 net bakiye artışı gördüğünü” söyledi ve kasım günindaki hepsi zamanların en zirve seviyesinden (ATH) bu yana toplam 96.300 BTC artış kaydedildiğini açıkladı.

Balina cüzdanları da bu süre zarfında aynı şekilde hareketliydi, çünkü “bu kohortun aylık pozisyon değişikliği zirvesi yaklaşık 140 bin BTC/ay” ve kasım günindaki hepsi zamanların en zirve seviyesinden bu yana toplam 306.358 BTC değerlendi.

İlgili: Bitcoin fiyatı gerçekleşen fiyatının altına geriledi

20.000 abd ABD parasııa yakın bölgede destek zgünif

13 Haziran’daki hızlı sat satın bir nedeni de, zarardaki gerçekleşmiş fiyat dağıtım tablosunda gösterildiği gibi 20.000 ila 27.000 abd ABD parasıı aralığında talep eksikliği var.

Harcanmamış gerçekleşen fiyat dağılımı. Kaynak: Glassnode

30.000 ve 40.000 abd ABD parasıı fiyat aralıkları yakınında yoğun bir talep olsa da, en düşük hacimlerden bazıları 20.000 ila 27.000 abd ABD parasıı arasında görülüyor. BTC fiyatı 13 Haziran’ın erken saatlerinde düşerken bu destek tamamen kırıldı.

Bununla birlikte, “gecenin en karanlık anı şafaktan hemen öncesidir” sözünde olduğu gibi, rahatlama söz meselesu olabilir. Hatta çeşitli verilere dayalı olarak kripto piyasasının mevcut durumu için de geçerli olabilir.

Gerçekleşmiş kapitülasyonu zincir üzerinde hesaplanan günlük hacimle karşılaştıran RVT oranına göre, “ağ değerlemesi artık en yenilanılan günlük değerden 80 kat daha büyük”. Yani düşük miktarda zincir içi aktiviteye işaret ediyor.

Bitcoin’e göre ayarlanmış RVT oranı. Kaynak: Glassnode

Glassnode şunları yazdı:

Geçmiş güni döngülerinde, yeterince kullanılmayan ağ, güni piyasasının dip seviyeleriyle birleşmişti.

RVT oranı şu anda 2010’dan bu yana en zirve seviyesinde. Bu da pazarın maksimum yıkım noktasına ulaştığını ve yakında iyileşmeler görebileceğini söyleyebilir, yine de daha fazla zgüniflık olasılık göz ardı edilmemeli.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.