Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Beyaz şapkalı hacker, Ethereum ve Arbitrum köprüsünde kritik hata tespit etti


Kendini beyaz şapkalı olarak tanımlayan bir hacker, Ethereum ve Arbitrum Nitro’yu bağlayan köprüde “milyon abd abd dolarıılık güvenlik zafiyeti” tespit etti ve karşılığında 400 Ether (ETH) yazılım hatası bulma ödülü etti.

Twitter’da “riptide” olarak bilinen hacker, güvenlik zafiyeti sayesinde kötü amaçlı kişilerin start vertma işlevini kullanarak özü köprü adreslerini oluşturabileceklerini, bunun da Ethereum’dan Arbitrum Nitro’ya köprü kullanarak fon aktarmak isteyenlere ait hepsi ETH’leri ele geçirebileceğini söyledi.

Riptide, zafiyeti 20 Eylül günli Medium gönderisiyle açıkladı:

“Uzun süredir gizli kalmak için bilerek yüklü ETH işlemlerini hedef alabilir, köprüden geçen hepsi yatırma işlemlerini hortumlayabilir veya bekleyip bir devamındaki büyük ETH yatırma işlemine settirabiliriz.”

Böyle bir siber settirı düzenlenmesi halinde, onlar ve hatta yüzlerce milyon ETH çalınabilir. Riptide’a gelen en büyük işlem ise, 225 milyon abd abd dolarııın üzerinde değerde 168 bin ETH içeriyordu. 24 saatlik dönemde yapılan yatırma işlemlerinin boyutu genel olarak 1000 ile 5000 ETH, yani 1,34 milyon abd abd dolarıı ile 6,7 milyon abd abd dolarıı arasında değişiyordu.

Riptide, “en yeni derece makul Arbitrum ekibine” 400 ETH, yani yaklaşık 536 bin abd abd dolarıı ödül için teşekkür etti. Yine de beyaz şapkalı hacker, bu tür bir hata tespitinin maksimum ödülü hak ettiğini düşündüğünü ekledi.

Ne Arbitrum ne de çatı şirketi OffChain Labs, güvenlk zafiyetine ilişkin konuşmada bulunmadı. Cointelegraph, OffChain Labs ile iletişime geçmeye çalıştı fakat yanıt alamadı.