Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bilim insanları, elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin ürettiklerini söylüyor


Federal olarak finanse edilen Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın araştırmacıları, enerjiyi bir bilgi biçimi olarak iletecek olan Elektrik Stabilcoin (E-Stablecoin) adlı bir stablecoin sınıfı tasarlamak için istatistiksel mekanik ve bilgi teorisini birleştirdiler. Livermore Laboratuvarı’ndan Maxwell Murialdo ve Jonathan L. Belof, buluşlarının elektriği fiziksel teller veya şebeke olmadan iletmeyi ve tamamen teminatlı bir stablecoin yaratmgüni mümkün kılacağını söylüyor.

Araştırmacılara göre, E-Stablecoin, bir kilovat saatlik elektrik girişi ile üretilecek ve bu stablecoin, herhangi başka bir stablecoin ile aynı işlemler için kullanılabilecek. Tüm süreç, merkeziyetsiz bir veri depolama bulutu ile akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilecek. Varlığını sürdürmek için güvenilir bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymayacak.

E-Stablecoin öte yandan belirli miktarda fiziksel varlıkla doğrudan değiştirilebilecek. Bilim adamlarına göre bu durum, stablecoinler arasında bir ilk olacak. Süreklilik meselesuna da değinen araştırmacılar, elektriğin oldukça istikrarlı bir fiyat-talep ilişkisi olduğunu ve E-Stablecoin’lerin üretilmesinde kullanılan elektriğin sürdürülebilir olacağını öne sürdüler. Yatırımcılar, elektriğin fiyatlarının düşük olduğu bölgelerde E-Stablecoin üretebilecek ve elektriğin nispeten daha pahalı olduğu konumlerde coinleri yakabilecek.

Murialdo ve Belof, çalışmalarını bir kavram kanıtı (POC) olarak tanımlgünip ileri matematikten kapsamlı bir şekilde yararlandı. Bilim adamlarına göre, “çalışan bir E-Stablecoin için hızı, transfer entropisini ve bilgi motorlarının ölçeklenebilirliğini artıran daha fazla ilerlemeye ihtiyaç olacak”.

Bunların yanı sıra, geliştirilmiş bulut depolama veya buna alternatif olabilecek bir teknoloji de gerekli olacak. Bu arada araştırmacılar, yapmış oldukları araştırmaların kriptoların değerlerini elde etme biçimlerine dair teorik etkileri olduğunu da belirtti. Araştırmacıların çalışması, pazartesi günü Crypto Economic Systems dergisinde ygünimlandı.