Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Madencilerine Bir Kötü Haber Daha: Kazakistan Yüksek Vergiyi Onayladı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Bitcoin (BTC) madenciliği için kullanılan elektrik miktarına ve yaklaşık elektrik fiyatına bağlı olacak şekilde en çok vergi getirilmesini öneren yasa tasarısını onayladı.

Kazakistan’da en yeni dönemde artan Bitcoin madenciliği faaliyetleri, hükümeti mesele hakkında yasal en yeniuçlar almaya zorluyor. Geçtiğimiz mgünis güninda Kazakistan hükümeti tarafından ygüninlanan raporda bir çok madencilik firmasının “ülke içindeki enerjinin güvenliğini sağlamak” amacıyla en yenilandırdııldığı bildirilmişti.

Aynı raporda, Bitcoin madencilerinden olabilen ücretlerin karşılanamadığına değinen komite, yeni kripto tasarısının bir parçası olarak kripto para madenciliği için konumel ücretleri artırmgüni düşündüğünün altını çizmişti.

11 temmuz da ygüninlanan havadise göre, hükümet bu düşüncesini somutlaştıran bir yasa tasarısını onayladı. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin (CBECI) en en yeni verilerine göre Ocak 2022 itibariyle sahip olduğu %13’lük hash oranı pgüniyla ABD ve Çin‘in ardından dünyanın en büyük üçüncü Bitcoin madenciliği bölgesi meselemunda bulunan Kazakistan, artık madencilerine daha en çok vergi oranları uygulayacak.

Cumhurbaşkanı Tokayev 2022 yılının başında onayladığı açıkmada, madenciliğe karşı olmasa da ülkede bulunan madencilerin ruhsat almaları, elektrik faturalarını makul şartlarda ödemeleri ve vergi ödemelerini yapmaları gerektiğini belirtti.

Kazakistan Veri Merkezi Endardrisi ve Blockchain Derneği, 2021 yılının en yenilarına doğru onayladığı bir olabilite ile kripto para madenciliğinin ülkeye beş yıl içerisinde 1.5 milyar abd abd dolarıı gelir sağlayabileceğini söylemişti.

Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi, 30 Mgünis Pazartesi günü 2022 yılının ilk çeyreğinde konumel kripto madencileri tarafından ödenen toplam enerji ücretleri hakkında bir rapor ygünimlamıştı. Ygünimlanan raporda, kripto para madenciliğinden elde edilen kazancın 1.5 milyon abd abd dolarıı olduğu belirtilmişti.

1.5 milyon abd abd dolarıılık getirinin beklentilerin çok altında kalmasından kaynaklı Kazakistan’ın böyle bir adım atmış olabileceği düşünülüyor.