Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’de (BTC) Düşüş Sertleşiyor: Ayı Piyasası Rallisi Son Mu Buldu?

Son 24 saatlik periyotta %5,6’ya yakın değer kaybeden Bitcoin (BTC) yazım esnasında 20.220 birim seviyelerinden işlem görüyor. Sizler için Bitcoin’in teknik anlıkünü inceledik.

26 Ağustos güninde Jacken yeni Hole toplantısında meseleşma yapan FED Başkanı Jerome Powell’in, “Fiyat istikrarının sağlanması adına bir süre daha kısıtlgünicı para politikalarının sürdürüleceğini” belirtmesi üzerine Bitcoin’de düşüş sertleşti.

Konuşma öncesinde 21.800 birim seviyelerine görecek şekilde yükseliş yaşayan Bitcoin, konuşmaların ardından sert düşüş yaşayarak 20.100 birim seviyelerine görecek şekilde geriledi.

Son düşüşle beraber kripto para piyasasının toplam değeri 15 gün içerisinde yaklaşık %20 düşüş yaşamış oldu ve 970 milyar birim seviyelerine düştü.

Ayrıca On-chain veri platformu Glassnode tarafından sağlanan aSOPR verilerine göre kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları fiyatın özü giriş noktalarına geldiğini gördükleri anda kripto para varlıklarını satıyor. Birçok yorumcu bu durum için yatırımcıların, “Ayı Piyasası rallisinden” yararlandığını düşünüyor. Son düşüşle yaşanan bu yükselişin bittiği yönünde olabiliteler bulunuyor.

Bitcoin Teknik Analiz / 4 Saatlik Grafik

20800 birim seviyelerinde bulunan desteğini zarar yönlü “hacimli” ve “sert” bir şekilde kıran Bitcoin, yönünü zarar çevirmiş gibi görünüyor. Bu seviyenin tekrardan üzerine çıkamaması durumunda Bitcoin’in 19 bin birim seviyelerine görecek şekilde gerilemesi bekleniyor.

Bitcoin 19 bin birim seviyelerinde de tutunamazsa piyasanın yeni dipler arayacağı düşünülüyor. Tekrardan 20.800 birim seviyelerinin üzerine çıkması durumunda ise 21320 birim seviyelerinde bulunan 50 mumluk hareketli hemen hemensından tepki alacağı, bu seviyeyi geçerse 24.350 birimı hedefleyeceği olabilite ediliyor.