Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Brezilya Menkul Kıymetler Borsası BTC ve ETH vadeli işlemlerini start vertacak

Brezilya Menkul Kıymetler Borsası (B3), önümüzdeki altı ay içerisinde kripto para piyasasına yönelik ilk resmi ürünü Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini piyasaya sürmeye planladığını doğruladı. Grubun baş finansal görevlisi André Milanez söz konusu duyuruyu pazartesi günü gerçekleşen bir konferans görüşmesi esnasında etti.

Milanez, ürünün nasıl çalışacağıyla ilgili ayrıntılı konuşma yapmadı. B3’ün herhangi bir ortaklık kurup kurmayacağı veya doğrudan Bitcoin vadeli işlemleri sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor, ancak bu ürünün piyasaya sürülmesi için zaman çizelgesinin kısa olduğu belirtildi. Milanez, “Bitcoin vadeli işlemlerini önümüzdeki üç veya 6 ay içerisinde piyasaya sürmeyi planlıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Kurumsal ve bireysel yatırımcılar Brezilya’da şu an B3 aracılığıyla 11 tane ETF’nin işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bunlar Empiricus ve Vietro’dan CRPT11, Investo’dan NFTS11, QR Assets’den QBTC11, QETH11 ve QDFI11, Hashdex’ten de META11, HASH11, BITH11, ETHE11, DEFI11, WEB311. Brezilya’da buna ek olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM) tarafından onaylanmış ve kripto varlık piyasalarına farklı türlerde maruziyetler sunan 25’ten fazla yatırım fonu bulunuyor.

B3 bilgi teknolojisi yöneticisi Jochen Mielke de Lima, geçtiğimiz ocak ayında Brezilya menkul kıymetler borsasının 2022’de Bitcoin ve Ethereum (ETH) vadeli işlemlerini de içeren kripto paralara maruz kalan çeşitli ürünler piyasaya süreceğini söylemişti.

Yönetici buna ek olarak Brezilya borsasının 2016’dan beri kripto para piyasasını teknolojik bir bakış açısıyla yakından incelediğinin altını çizdi.

Açıklamaya göre B3’ün, gelişmeyle ilgili müzakerelerin ABD abd abd dolarııına mı yoksa Brezilya realine mi yönelik yürütüleceği sorusuna çözüm bulması gerekiyor. Vadeli işlem sözleşmeleri için bir referans endeksi olması, ve bu nedenle eğer Brezilya’nın yerel para birimi seçilirse, şu anda mevcut olmayan bir kripto varlık endeksinin oluşturulması gerekiyor.

B3 temsilcisi buna ek olarak ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’si için veri girdileri sağlamanın yollarını araştırdığını da söyledi.

B3 ve Kripto Para Birimleri

Jochen Mielke de Lima’ya göre B3, BTC ve ETH vadeli işlemlerinin yanı sıra ulusal kripto para borsalarına çeşitli hizmetler sunmayı, saklama ve alım satım işlemlerinin bir tür “merkezcisi” olmayı planlıyor:

“Uluslararası faaliyet gösterenler haricinde yaklaşık 30 tane ulusal kripto para borsamız bulunuyor. İşlemlerini kolaylaştırmak veya standartlaştırmak için hizmet sunabiliriz. Bunun, saklama hizmetleri sağlamada ve uzlaşma sürecinde keşfedilmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorum.”

Mielke buna ek olarak kripto para piyasasının, sahip olduğu ihraç, alım satım, ödeme ve saklama özellikleriyle düzenlenmiş stok piyasasına çok benzediğini belirtti. Yönetici, B3’ün bu benzerlikler sayesinde borsalar arsındaki ortak sorunları çözmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

B3 tüm bu gelişmelerin yanı sıra 2022’de piyasaya sürülecek kripto para ve blockchaine dayalı başka ürünler de planlıyor. Bunlar arasında varlık tokenizesi, kripto para alım satımı ve saklamak için bir platform üzerinde çalışmalar bulunuyor.

B3 temsilcileri, 2022’de bir reasürans platformunun resmi lansmanını öngördüklerini de söyledi. Bunun, Corda blockchaini R3 üzerinde çalışacak ve borsayla IRB Brezilya arasındaki bir ortaklık olacağı belirtildi.