Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan kritik temas! Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Barrow ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Tim Barrow ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan konuşmaya göre, görüşmede, Türkiye-Birleşik Krallık siyasi ve ekonomik ilişkileri, savunma sanayi alanındaki iş birliği, Rusya-Ukrayna savaşı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri ve bölgesel meselelar ele edildi.

İki stratejik ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye ile Birleşik Krallık’ın başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda devam eden iş birliğinden duyulan memnuniyetin dile getirildiği görüşmede, iki ülkenin yeni iş birliği imkanlarını değerlendirmesi gerektiği meselesunda da mutabık kedildi.

Türkiye’nin NATO’daki rolüne dikkat çekilen görüşmede buna ek olarak, müttefiklerin ortak güvenlik risklerine, yeni meydan okumalara ve hepsi terör tehditlerine karşı uyum ve dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

ge

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

İsveç ve Finlandiya’nın, Üçlü Muhtıra’da kzamanıtlı taahhütlerini konumine getirmeleri gerektiği, bu hususta atılan adımları Türkiye’nin yakından takip ettiği belirtilen görüşmeye ilişkin şunlar kaydedildi:

“Rusya-Ukrayna savaşının derinleşmesi ve ateşkes için yapılan sohbetlerlerin durmasından duyulan şüphe dile getirildi. Bu savaşın uzamasının küresel barış ve istikrara ciddi zararlar verebileceğine vurgu oldu. Küresel ekonomi, enerji, gıda güvenliği ve diğer alanlarda savaşın ürettiği maliyeti azaltmak için her türlü diplomatik çabanın öneminin altı çizildi.

Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde bir çözüm için diplomasi yolunun açılması ve sohbetlerlerin yeniden canlandırılması gerektiği ifade edildi. Türkiye’nin, bu süreçte ardlendiği sorumluluğa işaret edilirken, İstanbul Mutabakatı’nın süresinin uzatılması dahil diplomatik çözüm için girişimlerine en yeniuçlılıkla devam edeceği belirtildi.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İYİ Parti Konya İl Başkanı hayatını kaybettiİYİ Parti Konya İl Başkanı hayatını kaybetti
Yerli otomobil Togg'un C-SUV modelinde renkler belli oldu! Türkiye'nin güzelliklerinden ilham aldıYerli otomobil Togg’un C-SUV modelinde renkler belli oldu! Türkiye’nin güzelliklerinden ilham etti
SON DAKİKA | Son ankette dikkat çeken Tanju Özcan detayı! Önünde 3 isim yer aldıSON DAKİKA | Son ankette dikkat çeken Tanju Özcan detzamanı! Önünde 3 isim konum etti