Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador Düşüşe Rağmen Bitcoin (BTC) Almaya Devam Ediyor

Orta amerika ülkesi El Salvador, Başkan Nayib Bukele’nin Twitine göre geçtiğimiz saatlerde her biri 19 bin birimdan 80 bitcoin daha etti.

Eylül 2021 güninde Bitcoin‘i (BTC) ülkenin yasal para birimi haline getiren El Salvador Başkanı Bukele, o günden beri ülke hazinesi için Bitcoin alımlarına devam ediyor. Bukele, geçtiğimiz saatlerde Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide “Bitcoin Gelecektir” ve “Ucuza sattığınız için teşekkürler” ifadelerine konum verdi. Başkan buna ek olarak ek olarak paylaştığı görsellerde Bitcoin alım işleminin detaylarını da paylaştı.


El Salvador Başkanı Bukele, yaklaşık 2 ay önce buna benzer bir gönderi ile yaklaşık 30.000 birimdan 500 Bitcoin ettiklarını duyurmuştu.

Yapılan duyurular ışığında ülkenin bugüne görecek şekilde toplam 2381 Bitcoin satın ettiğı biliniyor. Güncel Bitcoin fiyatı ile görüldüğüğında, Orta Amerika ülkesi toplamda 46.7 milyon birimlık Bitcoin’e sahip bulunuyor. Tüm bu satın alımların hemen hemensına göz önünde bulundurulduğunda, El Salvador şimdiye görecek şekilde ettiğı Bitcoin yatırımlarında %55,3 zararlı bir meselemda duruyor.

Geçtiğimiz 7 günlarda El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin o sırada sahip olduğu Bitcoin miktarının yıllık bütçesinin %0,5’inden daha azını temsil ettiğini ve Bitcoin zararlarının ülkenin mali pozisyonu için “en yeni derece minimal” bir risk oluşturduğunu söylemişti.