Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum kurucusu Bitcoin’in enerji kullanımı eleştirse de veriler çelişkili


Ethereum ağının kurucu üyesi Anthony Donofrio, Bitcoin’in “çok fazla” enerji kullandığını iddia etmesi üzerinde BTC enerji tüketimi meselesu yeniden gündeme geldi.

Digiconomist verilerine göre, Bitcoin (BTC) şu anda dünyadaki enerjinin yüzde 0,82’sini kullanırken, Ethereum (ETH) ise 0,34’ünü kullanıyor. Ethereum araştırmacısı Justin Drake, Donofrio’nun 56 bin takipçisine retweet ettiği verilere ek olarak şunları söyledi:

Ethereum savunucuları, Ethereum’un Hisse İspatı (PoS) algoritmasına geçişini desteklerken aynı anda Bitcoin’e de vurgu etti. Drake, başka bir tweet’inde: “Ethereum Merge işlemi zaman en yenirası dünyadaki enerjinin yüzde 0,000’ını kullanacak” dedi.

Ancak verilerin doğruluğu şüpheli.

Drake bile, enerji tüketimi verilerinin yaklaşık yüzde 60 daha düşük olduğunu düşündüğünü söylediği başka tweet üzerinden, alternatif veri kaynaklarını kullanmanın doğru olacağını savundu.

Kendini “dijital trendlerin istenmeyen en yeniuçlarını ortaya çıkaran” bir platform olarak tanımlayan Digiconomist’in verileri, geçmişte blockchain sektörü profesyonellerinden eleştiriler almıştı. Bunlardan en dikkate değer olanı, blockchain teknolojisi söz meselesu olduğunda en kötü durum senaryosunu sık sık vurgulayan Ethereum geliştiricisi Josh Stark.

Geçen yıl kasım güninda Stark, Digiconimist’in araştırma metodolojisinin doğruluğunu sorgulayan bir Twitter mesaj serisi paylaştı. Stark, blockchain güç tüketimi ile ilgili neredeyse hepsi verilerin, özellikle Cambridge Üniversitesi gibi daha titiz kaynaklarla karşılaştırıldığında çeliştiğini vurguladı.

Digiconomist, Bitcoin’in şu anda yılda 204 terawatt saat (TWh) elektrik tükettiğini iddia ederken, Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, Bitcoin’in gerçek tüketiminin yüzde 39’luk farkla 125 TWh’ye çok daha yakın olduğunu ileri sürüyor.

Bitcoin’in İş İspatı (PoW) konsensüs mekanizmasının enerji tüketen süreç olduğu iyi bilinen bir gerçek olsa da, Bitcoin ağının gerçekte ne görecek şekilde güç kullandığına dair tartışma devam ediyor.

Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin’in gerçek güç tüketimine belirli bir sgüni söylemek, küresel olarak Bitcoin madenciliğine güç sağlayan enerji kaynaklarındaki çeşitlilik sebebiyle oldukça zor olabilir.

Ocak güni itibarıyla, küresel madencilik operasyonlarının yaklaşık yüzde 60’ının yenilenebilir enerji kaynakları tarafından desteklendiği bildiriliyor. Bitcoin madenciliği operatörleri, normalde boşa gidecek olan doğalgaz kaynaklarını kullanmgüni planlıyor.

Ek olarak ocak güninda CoinShares tarafından ygünimlanan bir rapor, Bitcoin madenciliğinin 2021’de dünyanın toplam karbondioksit emisyonlarının sadece yüzde 0,08’ini oluşturabileceğini tespit etti.