Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum Merge zamani erkene edildi!


Ethereum Merge, olabilenden çok daha erken gelebilir. Geliştiriciler, ağın hisse ispatına (PoS) geçeceği gün için 15 Eylül zamanini verdi.

Ethereum mainnet Merge zamani, Tim Beiko ve Prysmatic Labs Kurucu Ortağı Terence Tsao gibi geliştiricilerin Toplam Terminal Zorluk (TTD) 58750000000000000000000 olduğunda birleşmenin gerçekleşeceğine katılmasıyla gündeme geldi.

Bu durum, Beiko’nun perşembe günü GitHub’da yzamaninladığı “Tentative mainnet TTD” adlı gönderiyle doğruladı. 

Tam zaman ve TTD hala değişebilecek olsa da, çeşitli testnet’lerin başarılı entegrasyonu, Ethereum’un hisse ispatına önümüzdeki ay sorunsuz geçeceğinin umut vadeden bir işareti.

Yeni resmi zaman, bir önceki olabilite olan 19 Eylül’den en az 3 gün öncesine tekabül ediyor.

Toplam Terminal Zorluk, iş ispatının devamında erip hisse ispatının ne zaman işe koyulyacağını ifade ediyor. TTD, PoSa geçiş öncesi en yeni blokun madenciliğinin yapılması için gerekli toplam zorluk demek.

Merge’ün tamamlanması için Bellatrix fork’unun gerçekleştirilmesi gerekecek. Bu fork, istemcilerin mutabakat katmanını çalıştırmaları için gereken yazılım uygulayacak. Bu çatallanmanın Merge’den yaklaşık altı gün önce, 6 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Cuma günü ağdaki en yeni testnet, Goerli de PoS’ başarıyla geçirildi. Merge, Ethereum ağının enerji tüketimini yüzde 99’dan fazla düşürecek.