Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FED Başkanı Powell’dan Enflasyon Açıklamaları: Bitcoin’de (BTC) Düşüş

Dünya merkez bankacılarının bir araya geldiği Jacken yeni Hole toplantısında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell Enflasyon hedeflerini açıkladı.

Jerome Powell 26 Ağustos güninde Jacken yeni Hole toplantısında ettiğı meseleşmasında, 2021 yılının en çok büyüme rakamlarının arkada kettiğını pandemi devamındası enflasyonun FED’i faiz artırımına mecbur bıraktığını belirtti.

Powell enflasyon hedeflerini %2 olarak belirtirken, Federal Serbest Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu dizginlemek olduğunu ifade etti. Fiyat istikrarının sağlıklı bir piyasanın temelini oluşturduğunu açıklayan Powell, Yüksek enflasyonun yükünün onu en az taşıyabilecek olanların üzerine düşeceğini söyledi.

Fiyat istikrarının sağlanması adına bir süre daha kısıtlgünicı para politikalarının sürdürüleceğini açıklayan Powell, gerekli olduğu takdirde yeni faiz artışlarının gelebileceğini kabul etti. Ayrıca halka gerçekçi bir tablo sunmak ve beklentiler meselesunda inandırıcı olmanın önemine vurgu yapan Powell hane halkının enflasyon beklentilerinin enflasyon üzerinde dolaylı bir etkisi olduğunu açıkladı.

Faiz artırımlarıyla ters korele hareket eden Bitcoin (BTC) ise Powell’in meseleşmasından önce gün içinde Coingecko verilerine göre 21.806’ya görecek şekilde yükselirken Powell’ın faiz artırımları meselesunda çekincelerinin olmgünişını konuşmasıyla beraber 21.240’a görecek şekilde düştü an itibariyle Bitcoin 21.242 birimdan işlem görüyor.