Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd doları, Bitcoin

9-15 Mayıs zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, abd doları mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve son zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

9-15 Mayıs zamanleri arasında altın ve abd doları fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir haftaya ait altın, abd doları ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı bu haftaya 900 TL seviyesiyle girdikten zaman sonra ilerleyen günlerde yukarı yönlü dalgalanmalar göstererek 910 TL seviyesinin üzerinde gezindi. Haftanın son günlerinde ise 900 TL seviyesinin altına düşen hafta içini 901,24 TL seviyesiyle kapattı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti ancak zaman sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz hafta ise piyasalarda yaklaşık 890 – 920 TL seviyelerinde işlem gördü.

9 Mayıs Pazartesi’den 13 Mayıs Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,29 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Dolar, 2022’nin başında 13 TL bandında seyreden bir grafiğe sahipti ancak mart ayının başından bu yana 14 TL seviyesinde ilerliyor. Bazı yatırımcılar abd doları fiyatında oynaklık bekliyor ancak fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden zaman sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13-14 TL seviyesinde işlem gören abd doları, bu haftaya 14,9 TL seviyesiyle girdi ve hafta genelinde yukarı yönlü bir performans gösterdikten zaman sonra 15,47 TL seviyesiyle hafta içini kapattı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd doları 15,44 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar abd doları, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 3,42 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz haftanın sonlarında bir düşüş trendi yakaladı ve haftayı yaklaşık 34-40 bin abd doları seviyeleri arasında geçirdi.

BTC, 2021 yıl sonuna kadar büyük bir ralli yapacağını düşünen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmıştı. Artan enflasyon endişeleri, Fed tarafından birkaç kez faizlerin artırılacağı beklentisi ve küresel gıda kıtlığı korkusunun finans piyasalarına olumsuz etki etmesiyle beraber kripto para piyasası 11 Nisan’da düşmeye başladı. Bitcoin haftaya 34 bin abd doları seviyesiyle girdikten zaman sonra devam eden satış baskısı karşısında yenildi ve 12 Mayıs’ta 27 bin abd dolarıın altına gerileyerek 2020 yılı seviyelerine düştü. Hafta içini yaklaşık 30 bin abd doları seviyesiyle kapatan Bitcoin, yazının yazıldığı zaman itibariyle 30,26 bin abd doları seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 7,02 değer kaybetti.