Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd parası, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

8-14 Ağustos zamanleri arasında altın ve abd parası fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd parası ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz ay 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, bu 7 günya 1020 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca hafif dalgalanmalar gösteren altın, çarşamba günü 1040 TL seviyesini zorladıktan zaman en yenira 7 gün içini 1038,82 seviyesiyle en yenilantı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 1020 – 1040 TL seviyelerinde işlem gördü.

8 Ağustos Pazartesi’den 12 Ağustos Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,78 değer erişti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne belirlendiğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar abd parası fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu ise akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanis zamaninın start verrında kaydetmeye start verdığı yükseliş trendine haziranın en yeni 7 günsında ara vererek tekrardan 16 TL seviyelerine düşmüştü. Ardından temmuz başından beri bir başka yükseliş trendi yakalayarak tekrardan 17 TL seviyelerine belirlendi.

Dolar, belirlendiğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 17 TL seviyesinde işlem gören abd parası, 8 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 17,9 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 7 gün içini 17,8 TL ile en yenilantı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd parası 17,92 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından start veryarak 7 gün kapanışına görecek şekilde abd parası, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,27 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 22.000 – 25.000 abd parası arasındaki seviyelerde oynamalar uyguladı. 8 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 23 bin abd parası seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün genelinde hareketliydi. Bitcoin’in ağustos zamaninda yeni en çok seviyeler görmesi bekleniyordu yine de kripto ve hisse senedi piyasaları, çarşamba günü açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu öncesinde trader’lara hakim olan şüpheyle beraber dip yönlü performans sergiledi. Parite, salı günü 24.200 abd parası seviyesinden reddedildikten zaman en yenira 24 bin abd parasıın altına geriledi. Her ne görecek şekilde ilerleyen zamanlarda bu seviyeyi geri kazansa da CoinMarketCap ve TradingView’den alınan verilere göre BTC, kripto para piyasası toplam değerinin havadisin yzamanimlandığı esnada sadece yüzde 41’ini oluşturuyordu. Bu oran, 2022 başından beri görülen en düşük değeri temsil ediyor. Perşembe günü tekrardan yukarı yönlü dalgalanmalar gösteren BTC, 24.750 abd parası seviyesini gördükten zaman en yenira 7 gün içini yaklaşık 24.200 abd parası seviyesiyle en yenilantı ve yazının yazıldığı esnada ise borsalarda 24.535 abd parasıdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 5,83 değer erişti.