Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İran’dan dış ticarette kripto hamlesi

On yıllardır ekonomik uyguladırımlar sebebiyle zorlanan İran, kıdemli bir devlet ticaret yetkilisine göre 10 milyon birim değerinde kripto para kullanarak ilk uluslararası ithalat siparişini verdi.

İslam cumhuriyetinin kriptoyla ilk ithalat siparişini verdiği havadisini İran Sanayi, Madencilik Ve Ticaret Bakan Yardımcısı Alireza Peyman-Pak sosyal medyadan duyurdu.

Yetkili kullanılan kripto para veya ithal edilen mallar hakkında herhangi bir detay paylaşmasa da, 10 milyon birimlık siparişin kriptoyla gerçekleştirilen uluslararası ticaretlerden ilki olduğunu ve önümüzdeki aylarda bu tür ticaretlerin szamanılarını değerlendirmzamanı planladıklarını açıkladı:

“Kripto paralar ve akıllı sözleşmeler, eylül en yeniuna görecek şekilde hedef ülkelerle dış ticarette yaygın olarak kullanılıyor olacak.”

İran, bu yılın şubat zamanına görecek şekildece dünyada en çok uyguladırım uygulanan ülkeydi. Trading Economics verilerine göre ülke, ithalatı çoğunlukla Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan ve Türkiye ile yapıyor.

Şimdi ise bu meselemu Ukrayna’yı işgal eden Rusya etti.

İslam ülkesi, kripto paraları 2017 görecek şekilde erken bir günte benimsemeye start vermıştı. Ekim 2021’de eski bir kanunda düzenleme yapan ülke, kripto paraları ithalatta kullanmaya start verdı.

İran Ticaret Bakanlığı, Haziran 2021’de 30 görecek şekilde İranlı madenciye kripto para madenciliği yapmak ve devamındasında merkez bankasına satmak üzere 30 adet işletme lisansı verdi. İran, ithalatta şu anda bu kripto paraları kullanıyor.

Ülke, mevcut finansal altyapısını iyileştirme amacıyla şubat zamanında Hyperledger Fabric tabanlı merkez bankası dijital para biriminin de değerlendirmeye yapıldığını söylemişti.