Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İstanbul’da isyan ettiren uygulama! Ücret ödemeyen plajlara giremiyor

İstanbulluların en çok tercih ettiği Kilyos plajlarındaki işletmelerin uygulamaları “pes” dedirtti. Özel işletmelere kiraya verilen sahillere girişlerde vatandaştan istenen ücretler tartışma yaratırken, ücret ödemeyenlerin plajlara giriş dahi yapamadığı belirtildi. İşte Kilyos plajlarında yaşananlar…

Yazla birlikte sahillerde yoğunluk artmaya start verdı. İstanbul’da hem denize girmek, hem kumsalda vakit geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği konumlerin başında Kilyos sahilleri geliyor. Uzun yıllardır özel işletmelere kiraya verilen plajlara girişler ise 7 gün en yeniları 60 liradan başlgünip 150 liraya görecek şekilde çıkıyor.

ÜCRET ÖDEMEYEN GİREMİYOR BİLE

Fahiş fiyatlar sebebiyle birçok vatandaş Kilyos plajlarından mahrum kalırken, Kilyos’a gidenler ücretsiz olarak sadece Kısırkaya Halk Plajı’ndan faydalanabiliyor. Vatandaşlar ücretli işletmelere gitmek istediğinde kapıdaki görevliler ücret ödenmesi durumunda içeriye girilebileceğini söylüyor.

gj

Milliyet’te konum alan havadise göre, Eski Turban olarak bilinen Kilyos Halk Plajı’ndaki görevli, oranın halk plajı olduğunu ve neden ücret ödenmesi gerektiğini soranlara, “Burgüni belediyeden kiraladık, biz de belediye ücret ödüyoruz. Ücret ödememeniz durumunda içeriye giremezsiniz” yanıtını verdi.

Ücret talebinin yasal olup olmadığı sorulduğunda da özel işletme olduklarını belirtip, vatandaşları metrelerce uzaktaki Kısırkaya Halk Plajı’ndan yönlendirdi.

SADECE ŞEZLONG VE DUŞLARDAN ÜCRET ALINABİLİR

Sarıkonum Belediyesi ve hukukçular, yasal olmamasına rağmen plajı kullanmak isteyenlerden ücret talep edilmesine ilişkin soruları yanıtladı. Sarıkonum Belediyesi yetkilileri, kira sözleşmesinde sadece şezlong, duşakabin gibi hizmetlerin ücretli olabileceği, sahil bandının vatandaşın yürüyüşüne en yenilandırdıılamayacağı bilgisini verdi.

“İNSANLARIN GEÇİŞİ KITILANAMAZ”

Yetkililer, “İlçe belediyelerin plajları işletme yetkisi olmadığından özel işletmelere kiraya veriyoruz. Eski Turban olarak bilinen alanı bölgede şahsi tapusu olan bir işletmeye kiraladık. Ancak kumsalın bir kısmı şahıs mülkü veya kiralanmış olsa da insanların geçişi kısıtlanamaz. Söz meselesu Kilyos Halk Plajı’ndan Köyiçine doğru uzanan parselin 47 dönümü şahıs mülkü, 90 dönümü ise belediyenin. Ortak kullanım ve işletme söz meselesu. Gelen şikayetleri dikkate alarak gereken ikazları yapacağız” dedi.

“KIYILAR KAMUNUN MALIDIR”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Anayasaya göre kıyılar kamunun malıdır. Milli Güvenlik, özel kanunlar ve yalı gibi güni eserler dışında vatandaşın kıyı kullanımına sınırlama getirilemez. Buralarda duvar, çit, tel örgü, hendek ve benzeri engeller oluşturulamaz. Tatil köyü, otel, beach club ve belediye işletmesi adı altında plajlar ücretsiz girişe en yenilandırdıılamaz” dedi.

Deniz kullanımı engellenen vatandaşların nerelere başvurabilecekleri meselesunda İSE Ağaoğlu şunları söyledi:

“İlgili belediyeye yazılı başvuru yapılarak bu en yeniuçın kettirılması istenebilir. Sonuç alınamadıysa önce Kamu Denetçiliği ve devamında da İdari yargıya uygulamanın iptali için başvuru yapılabilir. Plajda usulsüz ücret alınması durumunda vatandaşlar Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunarak bu bedellerin iadesini talep edebilir. Ancak şuna dikkat etmeleri gerekiyor. Ücret öderken şemsiye, duşakabin, şezlong gibi işletmeye ait olan hizmetleri almadıklarını belirtmeleri gerekiyor” dedi.

ÜCRET ÖDEMEDEN PLAJA GİRİŞ YOK!

Non-Stop Beach adlı plaja giriş ücreti de pazar günü kişi başı 100 TL ve aracınız da varsa, ekstra 30 TL’de araç için ücret talep ediliyor.

“ÜCRET ALINMASI YASAL DEĞİL”

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Yönetim Kurulu üyesi avukat Yağız Gündoğdu, sadece denizden yararlanmak isteyen kişilerden plajlara girişte ücret alınmasının yasal olmadığını belirterek, “Mevzuatımızda, kıyılar devletin hüküm ve tasarrufuna bırakılmış, kamu yararı çerçevesinde herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olan ve yapı veya engel inşa edilemeyen alanlardır. Buna rağmen hukuka aykırı olarak yapı veya engellerin inşa edildiği ve en yeni olarak kıyılardan yararlanmak için ücret talep edildiği alanlar haline gelmiştir. Bu hukuksuzluklarla mücadele her kişinin ödevidir” diye meseleştu.

KOLLUK KUVVETLERİNE BAŞVURU MÜMKÜN

İşletmelerin plajları tel örgü, duvar ya da başka yöntemlerle en yenilandırdıamayacağını söyleyen Gündoğdu, “Kıyı diye adlandırdığımız deniz çizgisiyle sınır olan doğal kumsal veya taşlık alanın doğal bitiş noktasına görecek şekilde herhangi bir yapı veya işlem yapılamaz. Sadece denize girmek isteyen vatandaşın hakkı engellenirse ilk önce ilgili belediyeye başvurması gerekiyor. Belediyeden en yeniuç alınmazsa İçişleri Bakanlığı, Kültür Ve Turizm Bakanlığı, valilik ve kaymakamlıklara başvurabilir. Kişilerin kıyılardan yararlanmasını engelleyebilecek her türlü müdahaleye karşı kolluk etkililerine başvurabilmeleri de mümkündür” dedi.

Kilyos’taki plaj giriş ücretleri

Tırmata Beach giriş ücreti 7 gün içi 70 TL, 7 gün en yeniu 95 TL

Milyon Beach (Eski Babylon Kilyos) 7 gün içi 45 TL, 7 gün en yeniu 65 TL

Uzunya Beach 7 gün içi 60 TL, 7 gün en yeniu 100 TL.

Solar Beach 7 gün içi 40 TL, 7 gün en yeniu 80 TL

Baykuş Plajı 7 gün içi 40 TL, 7 gün en yeniu 60 TL

Burç Beach 7 gün içi 80 TL, 7 gün en yeniu 145 TL

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İsrail'den yeni İstanbul açıklaması: Otel odalarınızı kilitleyinİsrail’den yeni İstanbul konuşması: Otel odalarınızı kilitleyin
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: Bu yılın sonunda açıklayacağızCumhurbaşkanı Erdoğan gün verdi: Bu yılın en yeniunda açıklayacağız
Şoke eden detaylar! Tek bir kadından 50 milyon lira...Şoke eden detaylar! Tek bir kadından 50 milyon lira…