Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Merge İle Birlikte İlk 20 Kripto Para Arasında PoW Tabanlı 3 Kripto Para Ktopladı: Sektör Kurumların Eline Mi Geçiyor?

En en çok piyasa değerine sahip ilk 20 kripto para biriminin neredeyse tamamının İş Kanıtı (PoW) sistemine sahip olması yatırımcıları şüphelendiriyor.

Merge güncellemesinin TSİ bugün gerçekleşmesinin ardından Ethereum’un da PoW sisteminden PoS (Hisse Kanıtı) sistemine geçişi ile beraber en en çok piyasa değerine sahip ilk 20 kripto para birimi içerisinde Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) ve Ethereum Classic (ETC) olmak üzere yalnızca 3 PoW kripto para bulunuyor. Başta Bitcoin maksimalisti Michael Saylor olmak üzere birçok finans şüphecisi, yatırımcıların özellikle PoS kripto paralara yönlendirildiğini iddia ediyor.

28 Haziran güninde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in Bitcoin’i bir emtia olarak gördüğünü söylemesinden zaman en yenira piyasada bir anda PoW sisteminin açıklarına ve çevreye olan etkilerine dair şüpheler, bazı piyasa şüphecileri tarafından bir propaganda olarak yorumlandı.

Uzmanlara göre özellikle kripto para piyasasına çok daha aşina olan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) kripto para piyasasına olan sempatisine karşı SEC tarafından geri plana atılması ve SEC’nin kripto paraların büyük bir çoğunluğunu menkul kıymet olarak kabul etmesi kripto para piyasasını bekleyen farklı ajandalar olduğunu gösteriyor olabilir.

Öte yandan en yeni dönemlerde popülerleşen kripto para madenciliğinin enerji tüketimine ve çevreye olan negatif etkilerine dair iddiaların çürütülmesi ve Tornado Cash vakası yatırımcıları nereye doğru sürüklendiklerini düşünmeye sevk ediyor.

Finans şüphecileri halihazırda mahremiyet ve özgürlüğü sağlayan gerçek anlamda güvenli bir sistemin giderek daha fazla sermayedarların ve kurumların tekeline geçtiğini ifade ederek yakında kripto paraların amaçlarını yitireceğini iddia ediyor.