Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Nexo’ya bağlı cüzdan adresinden 153 milyon birimlık WBTC çekildi

Piyasa çalışanlerinin, düzenleyici baskılar ve yatırımcılarda oluşan şüphe sebebiyle Nexo’nun yüzde 50 değer kaybedeceği olabiliteini duyurularından yalnızca birkaç gün zaman en yenira, Nexo’ya bağlı 0x8fd cüzdan adresi, MakerDAO’dan 153 milyon birim değerinde 7,758.8 adet Wrapped Bitcoin (WBTC) koydu. 

Sekiz ABD eyaletinden düzenleyiciler, 26 Eylül’de yatırımcılara herhangi bir bildiride bulunmadan kzamanıt dışı menkul kıymetler sunduğu iddiasıyla Nexo hakkında “faaliyetten men” emri verdi. Dahası, Kentucky’li düzenleyiciler ise Nexo’yu, borç yükümlülüklerinin Nexo harici varlıklarını aşması sebebiyle ödeme aczine düştüğünü iddiasıyla suçluyor.

Davanın yanı sıra, blokzincir araştırma şirketi Peckshield, MakerDAO’dan 30 Eylül’de 7.758,8 WBTC transfer edildiği dikkatsında bulundu. Kripto topluluğunun bu durumu Nexo’nun ödeme aczine düşmesi olarak yorumlamasının ana sebeplerden biri ise, söz meselesu işlemin edildiğı cüzdan: 0x8fd.

MakerDAO’ya detaylı bakış. Kaynak: Peckshield

Yukarıda da gösterildiği gibi, MakerDAO’da kilitlenen toplam değer (TVL), 2021 yılına nazaran yüzde 43.3’lük bir düşüş yaşadı ve mevcut durumda 7,11 milyar birim ölçülüyor. 

İşlem detaylarına genel bakış. Kaynak: Peckshield

İşlem detayları, 0x8fd adlı cüzdandan 50,1 milyon birim değerinde DAI’nin, DSProxy sunucusu aracılığıyla bir token yakım adresi olarak olabilite edilen,boş bir adrese transfer edildiğini ortaya koydu. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi, işlem hash’i de WBTC’de 153,2 milyon birimlık transferi de doğruluyor. 

Kripto topluluğu yasa dışı bir hareketten şüphelenirken, meseleya ilişkin soruşturma yürütülmeye devam ediyor.  

Nexo, Cointelegraph’ın yorum talebine çeviri yzamanım saati itibarıyla yanıt vermedi.