Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Piyasada kapitülasyon hakimken Glassnode çalışanlerine göre dip daha görülmedi

Bitcoin (BTC) birikimleri, bireysel yatırımcıların ve madencilerin devam eden sat satları sebebiyle zzamanıf ellerden güçlü ellere geçiyor ve dibin yakın olabileceğine işaret ediyor.

Blockchain veri firması Glassnode’un pazartesi günkü güncel “The Week On-Chain” raporu, piyasa kapitülasyonlarının yaklaşık bir aydır devam ettiğini ve diğer birkaç sinyalin Bitcoin fiyatlarında dip oluşumuna işaret ettiğini açıklıyor.

Bununla birlikte Glassnode çalışanleri, teknoloji olarak Bitcoin’e daha fazla güvenme eğiliminde olan uzun vadeli sahipleri (LTH) sebebiyle, zamanı piyasasının “bir süre daha devam edeceğini” yazdı. Giderek daha büyük gerçekleşmemiş zararların oluştuğunu söyledi:

Ayı piyasasının nihai dibe ulaşması için, zarardaki kripto paralar öncelikle fiyata en az duyarlı ve en en çok inanca sahip olanlara aktarılmalı.

Piyasanın “yatırımcı en yeniuçlılığını tam olarak test etmek ve piyasanın esnek bir dip oluşturmasını sağlamak için daha fazla dip yönlü riske” ihtiyacı olabileceğini ekledi.

Gerçekleşmemiş zararlar, sat sat öncesi birim türünden kayba işaret ediyor.

Glassnode bu değerlendirmeyi, 2015 ve 2018’deki önceki zamanı piyasalarında LTH’lerin, gerçekleşmemiş zararta olan Bitcoin arzının yüzde 34’ünden fazlasını ellerinde tuttuğu gözlemine dayanarak etti. Kısa vadeli sahiplerin (STH) oranı sadece yüzde 3 ila 4 seviyesinde.

Şu anda kısa vadeli sahipler kripto paraların yüzde 16,2’sini zararına tutarken, LTH’ler yüzde 28,5’ini elinde tutuyor. Kripto paralar, fiyat üzerinde spekülasyon yapmzamanı amaçlayan yine de varlık hakkında daha az kanaat sahibi olan yeni STH’lere taşınıyor.

LTH’nin zararda para tutma oranı hala çok düşük.

Bu veri, LTH’ler daha fazla para topladıkça gerçek bir piyasa dibinin oluşabileceğine işaret ediyor, yani satmamaları gerekiyor.

Kripto para satan Bitcoin madencileri, piyasanın dip seviyeleri test ediyor olabileceğinin kanıtı. Glassnode, madencilerin mzamanıs zamanının en yeniundan bu yana 7.900 BTC sattığını, yine de en yeni zamanlarda harcamaları ayda yaklaşık 1.350 BTC’ye düşürdüğünü gösterdi.

Geçen süre, piyasa dibinin nerede olabileceğini belirlemede kritik bir faktör olarak bir kez daha vurgulanıyor. 2018-2019 zamanı piyasası sırasında, madenci teslimiyetinin dibi belirlemesi yaklaşık dört ay sürdü. Sadece 2022’de yaklaşık bir veya iki aydır sat sat yapıyorlar.

Madenciler hala yaklaşık 66.900 BTC’ye sahip. Bu nedenle “bir zaman en yeniraki çeyrek, kripto para fiyatları anlamlı bir şekilde iyileşmedikçe daha fazla dağıtım riski altında kalmaya devam edecek” dedi.

Genel olarak Glassnode, piyasanın dibe yakın göründüğünü ve “zamanı piyasasının zaman en yeniraki aşamasının birçok zamanırt edici özelliğine sahip olduğunu”, yine de yatırımcıların daha fazla düşüş yaşayabileceğini belirtti:

Genel olarak, geniş ölçekli kapitülasyonun ve aşırı finansal stresin oluşmaya start verdığı düşünülebilir.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre Bitcoin, en yeni 24 saat içinde yüzde 4 gerilekonumek 19.654 birima düştü.