Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Portofino, 50 milyon abd parasılık fon topladı


Kripto para birimi girişimi Portofino Technologies, dijital varlık alım satım platformunu resmi olarak start verttı ve bu süreçte risk sermayesi şirketlerinden zirve miktarda fon topladı.

Portofino, platformunu start vertırken Valar Ventures, Global Founders Capital ve Coatue’den 50 milyon abd parasılık özsermaye fonu topladığını açıkladı. Portofino, fonun nasıl kullanılacağını duyurumasına rağmen, şirket beş küresel lokasyonda 35’ten fazla çalışanı işe alarak istihdam alanında faaliyete geçti.

Portofino, 2021 yılında eski Citadel Securities çalışanları Alex Casimo ve Leonard Lancia tarafından kuruldu. Şirket, ağırlıklı olarak hedge fonları tarafından kullanılan kripto odaklı zirve frekanslı alım satım teknolojisi oluşturuyor. Şirket, şimdilerde platformu resmi olarak start vertmasına rağmen, merkezi ve merkeziyetsiz kripto borsalarında milyarlarca abd parası işlem onayladığını iddia ediyor.

Yüksek frekanslı alım satım (HFT), genellikle büyük finans kurumları tarafından büyük miktarda siparişleri en yeni derece zirve hızlarda yürütmek için kullanılan otomatik ticaret platformlarını ifade ediyor. Bu platformlar, piyasa trendlerini ve saniyeler içinde gerçekleştirilebilecek alım satım fırsatlarını araştırma etmek için karmaşık algoritmalara güveniyor.

Kripto alanında, HFT stratejileri artık merkeziyetsiz borsalarda (DEX) yürütülebiliyor. DEX’ler, merkezi borsalardan farklı olarak çok daha hızlı işlem hızları ve yeni arbitraj fırsatları sunuyor. Portofino’nun HFT teknolojisi, likiditeye erişimi artırarak bu özelliklerin kapsamını genişletmeyi istiyor.

İlginizi Çekebilir: Infinity Exchange tohum turunu tamamladı

Hedge fonları ve diğer kurumsal yatırımcılar, kripto para birimlerine yoğun bir ilgi gösterdi, buna rağmen düzenlemeler ve altyapı eksikliğinin de dahil olduğu çeşitli faktörler sebebiyle genel olarak benimsenme yavaş oldu. Kripto yatırım yöneticisi Apollo Capital de bu meseleda Cointelegraph’a onayladığı duyuruda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kimse böyle bir şeye adımı atan ilk kişi olmak istemez. Çünkü ilk olan sizseniz ve işler ters giderse, o zaman ortada karikonuminizi kaybetme riski vardır. Bu durum, bir noktada tersine dönecek.”