Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya dijital varlık sat satlarında KDV’yi kettiran yaszamanı geçirdi


Rusya meclisinin alt meclisi Devlet Duması, dijital varlıkları Rusya’da katma değer vergisinde (KDV) muaf tutacak vergi yasasını geçirdi. Devlete ait havadis ajansı RIA Novosit’nin havadisine göre, dijital varlık borsalarının bazı hizmetleri de vergiden muaf tutulacak.

Buna ek olarak, yeni yasa Rus borsalarının vergilendirilebilir yıllık kazançlarının ilk 5 milyon rublesine (yaklaşık 93 bin abd abd dolarıı) yüzde 13, bu limitin üzerine yüzde 15, yabancı borsa işleticilerine ise yüzde 15 gelir vergisi belirledi. Şirketlere mevcut durumda yüzde 20 vergi uygulanıyor.

RIA Novosti’ye göre dijital varlıkların vergilendirilmesi, menkul kıymet vergilerine benziyor. Rus hükümeti, yeni kabul edilen yasada dijital varlıklar için ayrı vergi prosedürü oluşturmanın verimli ve rekabetçi dijital ekonomi için kilit önem taşıdığını belirtti.

Ukrayna’yı işgali zaman en yenirası Batı ülkelerinin ekonomik ettirımlarına maruz kalan Rusya, kripto paralara karşı şüpheci tutumunu yumuşatmak zorunda ketti. Rus bankalar SWIFT sisteminden çıkarılırken, G7 ülkeleri geçtiğimiz zamanlarda madenciliği yeni yapılan veya rafine edilen Rus altınlarının satın alınmasını yasakladı. Diğer bazı ettirımlar ile birlikte bu en yeniuçlar, Rusya’nın dış borçlarında temerrüde düşmesine yol açtı.

Rus banka Sber bank stablecoin piyasaya sürmeye hazırlanırken, Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital ruble testlerinin 2024’ten Nisan 2023’e çekileceğini açıkladı. 12 Rus bankasını içeren pilot proje yakında işe koyultılacak.