Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Satoshi Nakamoto’ya ne sormak istersiniz?


Bitcoin (BTC)’nin işe koyulngıcından bu yana 10 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen Satoshi Nakamoto takma isimli yaratıcısı, gizemini korumaya devam ediyor. Cointelegraph da Twitter kişisilarına, meseleşma şansları olsaydı Nakamoto’ya ne tür sorular soracaklarını sordu.

Kripto topluluğundan ise bu soruya cevaben, yapay zekanın insanlığın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığına dair komplo teorilerine görecek şekilde birçok çeşitli fikir ortaya belirlendi.

Bir Twitter kişisisı, Nakamoto ile ekonomiden kodlamaya, evrene, hayata ve sağlığa bakış açılarına görecek şekilde pek çok meseleda sohbet edeceğini söylekonumek, “parlak bir zihnin her meseleda duyulması gerektiğini” ifade etti.

Başka bir topluluk üyesi de Bitcoin madenciliği meselesunu gündeme getirdi. Twitter kişisisı, Nakamoto’ya, daha az enerjili alternatif blockchainler hakkındaki düşüncelerini ve Bitcoin için uygun bir alternatif olarak düşünüp düşünmediğini soracağını söyledi. Ayrıca BTC yaratıcısının, Bitcoin’in mevcut durumuyla ilgili ne düşündüğünü merak eden kişisilar da vardı.

Bir kişisi da kaybedilen Bitcoin’leri kurtarma meselesunu gündeme getirdi. Twitter kişisisı, hepsi bu endişe BTC’leri kurtarmanın bir yolu olup olmadığını Nakamoto’ya soracağını söyledi. Analitik firması Chainalysis’in yöneticilerinden Kim Grauer, Cointelegraph ile uyguladığı bir röportajda, yazının yazıldığıesnada 75 milyar abd ABD parasıı değerine denk gelen yaklaşık 3,7 milyon BTC’nin kaybedildiğini söylemişti.

Birçok kişi, sınırlı bir arza sahip olduğu için Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma olduğuna inanıyor, Bu nedenle, soruya verilen cevaplar arasında konum konum halkın ekonomik sorunlarının da ortaya belirlendiğı görülüyor. Bir topluluk üyesi bu meseleda Nakamoto’ya, kitlelerin finansal kavramlar hakkında çok az anlzamanişa sahip olacağını veya insanların, Bitcoin’i benimseyeceğini ve enflasyonist para birimlerini terk edeceğini olabilite edip etmediğini soracağını söyledi.

Twitter ileti dizisine verilen cevap szamanisı artıkça, yanıtlar da aynı oranda daha yaratıcı ve distopik olmaya işe koyuldı. Bir kişisi, Nakamoto’ya gelecekten ışınlanarak merkeziyetsiz bir bilgi işlem altyapısı inşa eden ve “insanlığın kontrolünü ele geçiren” bir yapay zeka yaşam formu olup olmadığını soracağını yazdı.

Bunların dışında en çok sorulan sorulardan biri de Bitcoin kurucusunun özel anahtarlarını istemekle ilgiliydi. Nakamoto’nun cüzdanında, mevcut piyasada 22,5 milyar abd ABD parasııa denk gelen ve para biriminin hepsi zamanların en en çok seviyesinde 77,6 milyar abd ABD parasııa denk gelen yaklaşık 1,1 milyon BTC’ye sahip olduğuna inanılıyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin cüzdanlarının %62’si en yeni bir yıldır sat sat yapmadı

Bitcoin’i takip eden en önemli kripto projelerinden biri de akıllı sözleşme platformu Ethereum, buna ek Ether (ETH) de şu anda piyasa değeri açısından en değerli ikinci kripto para. Cointelegraph, temmuz zamaninda topluluğa ETH’nin BTC’yi geçme şansı olup olmadığını sormuştu. Bazıları ETH’nin kriptoda en ard sıralarda konum alma potansiyeline sahip olduğuna inanırken, diğerleri ise Bitcoin’in her zaman zirvede olacağına inanıyor.