Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Şirketlerin dörtte üçü önümüzdeki 3 yıl içinde kripto kullanmzamanı planlıyor


Yeni araştırmaya göre, finansal kuruluşların yüzde 76’sı, önümüzdeki üç yıl içerisinde kripto kullanmzamanı planlıyor. Ripple’ın yeni araştırması, kripto ve blockchain gibi yeni teknolojilerin girişimlerde ve finansal kuruluşlardaki yaygınlık ve kullanım trendlerine ışık tutuyor.

Hem finansal kuruluşlar hem de girişimler, şirket içinde kripto kullanımının faydalarını anlıyorlar. Araştırmada kripto kullanımı için sunulan en yaygın neden, finansal kuruluşlar için yüzde 42, girişimler için ise yüzde 41 oran ile kriptonun daha fazla kişiye finansal hizmetlere erişim sağlaması oldu.

Kriptonun kurumsal dünyaya sağladığı düşünülen diğer değerli katkılar arasında portföy yönetimi ve ödemeler geliyor. Portföy yönetiminde kripto, özellikle de enflasyona karşı koruma, diğer varlık türlerine karşı koruma ve varlık kazanımı meselelarında fayda sağlıyor. Açtırma katılımcıları, ödemelerde blockchain ve kripto kullanmanın diğer iki büyük faydasının ise veri güvenliği ve kalitesi olduğunu belirtti.

Yine de bunun yeni bir teknoloji olması, yaygınlığın büyük kuruluşlar için hala zor bir engel olmasına neden oluyor. Rapora göre hem girişimler hem de finansal kuruluşlar, bu meseleda genel anlzamanış eksikliğinin en büyük zorluklardan biri olduğunu söylüyor.

Diğer yanan rapor, düzenleme süreçlerinin yavaş ilerlemesini nde potansiyel kişisiların çekincesini uçturdığını vurguluyor. Yetkililer hızla değişen kripto alanını yakalamaya çalışırken, dünya genelinde düzenlemeler de sürekli değişiklik gösterdi.

Son olarak ABD’li düzenleyiciler, kripto şirketlerine karşı “hukuki olmayan eylemlerinden” dolzamanı ABD Meclisi’nin tepkisini koydu. Özellikle de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sektörün en aktif bölgelerinden birinde etkili kripto düzenlemeleri uygulama meselesunda büyük sıkıntı çekiyor.

Kripto eğitimindeki eksiksikler ve belirsiz düzenlemelere rağmen, küresel kuruluşlar, araştırmaya göre CBDC’lere hala aktif olarak ilgi gösteriyor. Araştırmaya katılan kuruluşların yüzde 34’ü, CBDC’lerin finansın dijitalleştirilmesini hızlandıracağını ve tüketici ve işletmelere krediye daha geniş çaplı erişim vereceğini düşünüyor.