Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | Esenyurt’taki selde yaşadığı korku dolu anları böyle anlattı: Her şey 3 dakika içinde yaşandı

Son dakika: Meteoroloji Genel Müdürlüğünün İstanbul için güçlüli yağış dikkatsında bulunmasının ardından yağış kentte etkisini gösterdi. Esenyurt’ta 2020 yılında su baskını yaşanan Pınar Mahallesi Bölgesi’nde yeniden bir baskın yaşandı. Birçok ev ve iş konumini su basarken evlerine mahsur kalanlar itfaiye ve vatandaşlar tarafından kurtarıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, afetzedelere para yardımı yapılacağını açıkladı. Öte yandan sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda sokakların sular altında kettiğı görüldüğü. İşte bir anda havadisinin detayları…

AW665646_01

DERE TAŞTI, EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

İstanbul’da güçlüli yağış Esenyurt’ta su baskınına yol açtı. Derenin taşması zaman en yenirasında 2020 yılında su baskını yaşanan Pınar ile Yeşilkent Mahallesi’nde yeniden bir baskın yaşandı. Baskın zaman en yenirası evlerinde mahsur kalan vatandaşlar hem komşuları hem de ekiplerinin yardımıyla kurtarıldı. Yeşilkent Mahallesi 1301 sokakta 4 katlı binanın Bodrum katında mahsur kalan 2 kişi vatandaşlar tarafından çıkarıldı. Evlerinde mahsur kalan 2 ailenin ise belediye ekipleri tarafından çıkarıldığı öğrenildi. Ekipler baskının ardından gece boyunca bodrum katlarda su baskını yaşanan evlerde arama çalışmalarını sürdürdü.

AW665646_02 (1)

Öte yandan komşularını kurtaran Muhammet isimli vatandaş yaşananları anlatarak, “Parmaklığı kırdık diğer arkadaşlar da geldi kurtardık” dedi.

AW665646_03 (1)

“ŞİMDİYE KADAR BİR SORUNLA KARŞILAŞMADIK”

Yaşanan olay zaman en yenirası Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt olay konumine gelerek incelemelerde bulundu. Görevlilerden de bilgiler alan Bozkurt uyguladığı konuşmada, “Burası uzun yıllardır yapılan yanlışlıklardan dolzamanı alt yapısı kötüydü. Biz göreve geldiğimizden bu yana ayarlamaye çalışıyoruz. Acil müdahale ettiğimiz için sorunun büyümesini önlüyoruz. Her yıl yaşanan sel felaketi burada geçmiş yıllardaki dere kesimlerinde imarın yanlış seçilmesinden kaynaklanıyordu. Şu anda dere ıslah çalışması devam ediyor. Bu noktaya görecek şekilde geldik. Kısa sürede bitireceğiz. Şu anda da sorun olmasın diye bütün ekiplerimiz iş başında. Gerekli düzenlemeleri yapıyorlar. Şu anda bize ulaşan herhangi bir mahsur kalan kişi yok. Bir iki aile vardı onlar önceden boşaltıldı. Biz bir önceki sel felaketinden zaman en yenira zaman zaman zabıta ekiplerini gönderip oraları boşaltıyorduk. Şimdiye görecek şekilde bir sorunla karşılaşmadık” dedi.

AW665646_04

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD’dan yapılan konuşmada şu ifadelere konum verildi:

“İstanbul il genelinde gece saatlerinde işe koyulyan ve halen devam eden şiddetli yağışlar neticesinde ev ve işkonumlerinin bodrum katlarında su basması olayları meydana gelmiştir.

Esenyurt’ta sağanak yağış sebebiyle mahsur kalan vatandaşlarımız güvenli bölgelere tahliye edilmiştir.

İstanbul il genelinde toplamda 215 ihbar alınmıştır. Sakarya ve Bursa il AFAD müdürlüklerimizden bölgeye takviye ekipler görevlendirilmiştir.”

BAKAN SOYLU: 5 BİN VE 10 BİN TL YARDIM YAPILACAK

İçişleri Bakan Soylu, basın mensuplarının soruları üzerine “Bu gece sabaha görecek şekilde birkaç kez yoğun ve şiddetli bir yağmur yağdı. Biz de hem vali yardımcılarımız, AFAD Başkanımız, kaymakamımız ve il afet müdürümüz burada bir çalışma ortaya koydular. Büyükşehir Belediyesiyle birlikte de bir değerlendirme uyguladık. Onlar da su basan konumlerle alakalı boşaltmaları yapıyorlar. Yani bundan zaman en yenira nasıl bir adım atılması gerekir ve hızlı ve çabuk süratli adımlar ne şekilde olması gerekli vatandaşlarımızı dinledik. Hem meselenin hikayesini de hep beraber değerlendirme fırsatına sahip olduk. Bir daha burada su basmamasını teminen neler yapılabilir bu meseleda bir karşılıklı çalışma da yapılacak ve yapılanlar var, yapılanları değerlendirdik. Ayrıca evleri ve işkonumleri su basan vatandaşlarımız yalnız kalmayacaklar. Hemen ilk etapta 5’er bin liralık evlerine su basanlara, iş konumleri su basanlara da 10’ar bin liralık bugün itibariyle bir banka şubesi açtırdık. Hemen özülerine nakit olarak elden verilecek. Allah’a hamd olsun bir can kaybımız yok önemli olan o. Bir anda yoğun bir yağmurla karşı karşıya kyapıldı. Burada yapılması gereken işler var, onu da büyükşehir belediyesi ile değerlendirildi ve zannediyorum yakın bir zamanda yapılıp en yenia erecek.Geçmiş olsun arakadaşları hasar tespitlerini bu gece yarısına görecek şekilde yapıp bitirecekler ve vatandaşımızın burada karşı karşıya kalmış olduğu bu mağduriyette, en azından maddi mağduriyet , tabii mübarek bayram günü karşı karşıya kettiğı diğer mağduriyeti maalesef çözemeyiz ama maddi mağduiyeti çözebilmek için gerekli yardımlar destekler ortaya meselelacak, geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA BİLANÇOYU AÇIKLADI: SAAT 22.00’EA KADAR RİSKLİ

Kameraların karşısına geçen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, uyguladığı konuşmada şu ifadelere konum verdi;

“Sağanak sebebiyle Esenyurt ilçemiz daha çok etkilendi. 797 su baskını ihbarı edildi. Hızlı hareket edildi. 128 daire 12 işkonumi ve 3 fabrika su baskınından olumsuz etkilenmiş durumda. 70 civarındaki konumlerde tahliyeler gerçekleşti. Şükür, can kaybımız yok. Bugün saat 22.00’ye görecek şekilde yapılan şiddetli yağış dikkatsı hala devam ediyor. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum.”

dsfsdf

YENİ GÖRÜNTÜLER! SOKAKLAR SULAR ALTINDA

Ayrıca, Esenyurt’taki sele ilişkin olarak yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. Sosyal medyada konum alan görüntülerde sokakların sel sularıyla kaplandığı görülüyor.

“HER ŞEY 3 DAKİKA İÇİNDE YAŞANDI”

Esenyurt’ta evlerini su basanlar ise görevlilerin suları çekmesinin ardından içeri girerek özel eşyalarını kurtarmaya çalıştı. Sel sırasında 2 çocuğu ve eşiyle birlikte bodrum kattaki evinde uyuyan Önder Ocak, her şeyin 3 dakika içinde yaşandığını, canlarını zor kurtardıklarını kaydetti. Ocak, “Saat 07.00’den beri su çekiyoruz hala boşaltamadık. Evi ettiğımda burada daha önce sel olduğunu bilmiyordum. Bana sadece dize görecek şekilde su olduğunu söylemişlerdi. Bunun için de tedbirimi almıştım. Evimin değeri 500 bin lira. Benim evimdeki su tavan boyuna görecek şekilde doluydu. İçerideki eşyalar gitti. Ancak canımızı kurtarabildik. Her şey 3 dakika içinde gerçekleşti. Derenin taştığını görünce çocukları alıp yukarı oldum zaten hemen evi su bastı. Geceyi iş arkadaşımın evinde geçirdik” dedi.

SELİN VERDİĞİ ZARAR ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan selin verdiği zarar günün aydınlanmasıyla ortaya oldu.

esenyurtta-sel-felaketinin-drone-goruntusu_7457_dhaphoto1

esenyurtta-sel-felaketinin-drone-goruntusu_7457_dhaphoto2

esenyurtta-sel-felaketinin-drone-goruntusu_7457_dhaphoto3

esenyurtta-sel-felaketinin-drone-goruntusu_7457_dhaphoto4

Kaynak: İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bartın'da korkutan hortumBartın’da korkutan hortum
O ülke karıştı! Başbakanın istifası...O ülke karıştı! Başbakanın istifası…
Şifreli konuşmalar şoke etti! "Kasanın üzerinde Kur'an var"Şifreli meseleşmalar şoke etti! “Kasanın üzerinde Kur’an var”