Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | Marmaris’teki yangında 3’üncü gün… Bakan Soylu’dan sabotaj iddialarına yanıt: Yangının çıkışına yönelik bir tespitimiz, kimliğimiz var

Son dakika: Muğla Marmaris’te 21 Haziran’da start veryan orman yangını 3’üncü gününde… Yangını söndürmek için ekiplerin yoğun çalışması devam ederken havanın aydınlanmasıyla havadan müdahale yeniden start verdı. Yangını, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da kriz merkezinden takip ediyor. Bakan Kirişci, yangınla ilgili en yeni ettiğı duyuruda “Çalışmalarımız dünden bugüne hava araçlarıyla sürdü ama karadan da çalışmalar yürütüldü. Çalışmalar en yeniucunda düne göre daha iyi olduğumuzu gördük” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise sabotaj iddialarıyla ilgili olarak “Yangının çıkışına yönelik bir tespitimiz, kimliğimiz var” diye meseleştu. İşte bir anda havadisinin detayları…

12:45 MSB: 3 HELİKOPTERLE HAVADAN MÜDAHALE ETMEKTEYİZ

Milli Savunma Bakanlığı, Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına 3 helikopter ile destek verildiğini duyurdu. Bakanlığın Twitter’daki hesabından yapılan duyuruda, “Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ile Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek sağlanmakta olup 1 adet S-70, 1 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopterlerimiz de yangına havadan müdahale etmektedir” denildi. (DHA)

94f4745f43edb9bd64148449d03d32e1

11:00 | BAKAN KİRİŞCİ’DEN AÇIKLAMA: DÜNE GÖRE ÇOK DAHA İYİYİZ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangınla ilgili ettiğı duyuruda şunları ifade etti:

“Çalışmalarımız dünden bugüne hava araçlarıyla sürdü ama karadan da çalışmalar yürütüldü. Çalışmalar en yeniucunda düne göre daha iyi olduğumuzu gördük. Bu noktada hava araçlarıyla bilgi vermekte fayda var. Bugün itibarıyla 12 tane uçağımız ve 45 tane helikopterimiz var. Dün 41 olan szamanı, bugün 57. 253 adet arazözümüz sahada aktif olarak kullanılıyor. 2600 civarında kişi sahada yangına müdahale ediyor. Bir taraftan da meteorolojik veriler bizim çalışmalarımıza dün olduğu gibi bugün de ışık tutuyor. Bugün için beklentimiz düne göre rutubetin daha zirve olacağı, rüzgarın da düne göre bir miktar artacağıdır. 103 aile, 274 birey herhangi bir zarar görmesin diye tahliye edilmiştir. Biz ormanımızın, bütün canlılarımızın tırnaklarına zarar gelsin istemiyoruz. Hassasiyetimiz bu. Temennimiz yangının kontrol altına alınması meselesunda akşam saatlerinde daha somut veriler almaktır.”

SOYLU3

10.59 | BAKAN SOYLU’DAN SABOTAJ İDDİALARINA YANIT

İçişleri Bakanı Soylu da yangın üzerinden yapılan eleştirilere yanıt vererek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin afetler ve yangınlar meselesunda kabul edilmiş bir ardünlüğü bulunuyor. Bu yangınlarda büyük bir mücadele ortaya meseleluyor: bunun yanı sıra depremler, sellerle mücadele ortaya meselelmuştur. Her bir canlıyı korumaya yönelik anlzamanışı devam etmektedir. Hiçbir gün siyaset devşirmedik. Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Meseleye yardımcı olmaktan ziyade bu meselede ‘Nasıl kaos oluşturabilirim’ şeklinde bir anlzamanışla karşı karşıyzamanız. Ne yapmak istediklerini, vazifelerinin ve görevlerinin ne olduğunu bilmiyorum. Bu sanki sadece hükümete ait bir sorumluluk. ‘Bunlara nasıl çelme takarız’ anlzamanışıyla Aydın’a giderken uğrayzamanım, dostlar alışverişte görsün, anlzamanışı kabul edilemez bir anlzamanıştır. Meselenin lojistiğinin ve diğer bütün desteklerinin nasıl sağlanacağını, aynı zamanda kamu araçlarının nasıl ortaya meselelabileceğini bir program ve çerçeve içinde her şey yapılmıştır. ‘Gece görüşlü araçlar nerede’ diyor. Bir ana muhalefet partisi genel başkanı duyuru yapacaksa devletin gelenek ve adabına uygun bir şekilde olmalı. Ne zaman olduysa özüsine bilgiyi vermişizdir. Tüm bilgiler özülerine iletilmektedir. Türkiye’nin hava aracı açısından topladığı tedbirler bugün Marmaris’teki vatandaşlarımız da görmektedir. Senkronize bir çalışma başından beri devam etmektedir ve devam edecektir. Hani geçen sene belediyelerinizden yardım topluyordunuz. Yapacağınız işin, söyleyeceğiniz sözün arkasında olacaksınız. 3-4 saatlik uykularla ayaktzamanız, insanların emeklerine yazık. Beceriksiz kim? Çok para toplayacaksan belediye otobüslerini tamir ettirmek için para topla. Laf söylemek için laf söylemek olmaz. Türkiye’nin bunu ktopladıracak bir gücü yoktur.”

“GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER DE UÇUŞA BAŞLAYACAK”

Bakan Soylu, gece görüşlü helikopterlerin de bu gece veya yarın uçuşa start veryacağını dile getirerek, “Dünden beri Cumhurbaşkanı’mıza sürekli olarak bilgi arz ediyoruz. En en yeni geçen gece aradım. Saat 03.30’du. Devlet bütün ciddiyetiyle duruma hakim. Akşener, Meclis kürsüsüne çıkıyor, laf üretiyor, gece görüşlü helikopterle ilgili. Bu çok riskli bir iştir. Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan bir helikopter gibi değildir. Gece görüşlü helikopterlerle ilgili o görecek şekilde iyi hesaplama yapmak lazım ki başka faciayla karşı karşıya kalmayalım. Planlamalarda temmuzun başında gece görüşlü helikopterler meselesunda anlaşmalar edildi. Türkiye her meselesini özellikle afet, orman yangınları gibi vatandaşının mağdur olabileceği meseleları yönetebilecek kudrettedir. Şu ana görecek şekilde 1500 sorti var. Devlete iftira atmak doğru değildir, yanlış bir davranıştır. Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşuna start veryacaktır. Bu bir planlamadır” dedi.

“NASIL ÇIKTIĞINA DAİR TESPİTİMİZ VE BİR KİŞİNİN KİMLİĞİ VAR”

Bakan Soylu, yangının nasıl olduğına dair tespitleri ve 1 kişinin kimliği olduğunu da vurgulayarak, “Bu meseleda hepimizin ortaya koyacağı tedbirleri bir şekilde düşünmek durumundzamanız. Orman yangınının start verngıç meselesunu bir kez daha meseleştuk. Bir koy ve bizim bir tespitimiz var. Hem emniyet istihbaratımızın hem de jandarmamızın tespiti oldu. Yakın bir zaman diliminde bir duyuru yapacağız. Yangının nasıl olduğına dair tespitimiz ve 1 kişinin kimliği var. Arkadaşlarımız meselenu üzerindeler, nasıl olduğını, nasıl ortaya meselelduğu yönünde de tespitleri söz meselesu. Çıkış noktasını görürseniz daha iyi anlayabilme kabiliyetine sahip olabilirsiniz” diye meseleştu.

10.47 | “3 BİN 500 FUTBOL SAHASI ALAN KÜLE DÖNDÜ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yaklaşık 3 bin 500 futbol sahasına eşdeğer olan 2 bin 884 hektar alanın yandığını söyledi.

06:03 | HAVADAN MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 36 saattir devem eden orman yangında, havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahale start verdı. 27 helikopter ve 14 uçaktan oluşan yangın söndürme ekibinin hava trafiği drone görüntülerine de yansıdı.

AW652219_01

03:20 | OGM’DEN AÇIKLAMA

Orman Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından Marmaris’te devam eden yangınlara ilişkin en yeni durumu bildirdi. Müdürlükten yapılan duyuruda, “Toplam 2604 peren yeniel, 253 arazöz, 26 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 598 araç, 17 OGM dozeri olmak üzere 53 iş makinesi, emniyet ve jandarmaya ait 20 TOMA görev yapıyor. Bölgede rüzgar 23 Km/saat, hava koşullarılık yaklaşık 27 derece arasında ve nem yaklaşık yüzde 50 oranında. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 20’si OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak yangına müdahale edecek. Ormanı korumak vatanı korumaktır” ifadeleri kullanıldı.

01:00 | 51 HANE TAHLİYE EDİLDİ

Bakan Kirişci, yangının 200 hektarın üzerinde bir alanda etkili olduğunu, tedbir amaçlı 51 hanede 151 kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiğini, TOMA’ların tahliye edilen evleri beklediğini konuşmalarine ekledi.