Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: NATO Zirvesi’nde kritik temas! Erdoğan-Biden görüşmesi devamındası Beyaz Saray’dan ilk konuşma

Son dakika havadisi: Türkiye’nin terör örgütlerine destekleri gerekçesiyle NATO üyeliklerine olumlu bakmadığı İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği ile ilgili zamani bir gelişme yaşanmıştı. İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersen yeni ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşmenin ardından Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum imzalanmıştı. Buna göre Türkiye, İsveç ile Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakmış, İsveç ve Finlandiya ise PKK ve FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelede Türkiye ile iş birliğini kabul etmişti. İmzalanan ortak bildirinin ardından NATO zirvesine ilişkin bu kez gözler Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşecek olan görüşmeye çevrilmişti. Biden görüşme öncesinde Madrid’deki NATO Zirvesi’nde Erdoğan’ı görmeyi dört gözle beklediğini ifade etmişti. Gün içinde İngiltere Başbakanı Boris Johnen yeni ile görüşme gerçekleştiren Erdoğan, NATO Toplantısının ikinci oturumu öncesinde Biden ile ayakardü sohbet etmişti. Erdoğan ile Biden’ın NATO Liderler Zirvesi kapsamında TSİ 18.55’te start veryan görüşmesi en yenia erdi. Liderler, görüşme öncesi basın mensuplarına kısa konuşmalarda bulunmuştu. Söz meselesu görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan ilk konuşma geldi. İşte sıcak gelişme gelişmesinin hepsi detayları…

AA-20220629-28291933-28291932-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ABD_BASKANI_BIDEN

GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi’nde Biden ile görüşmesinin başında uyguladığı meseleşmada, uzun bir aradan devamında tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

NATO Zirvesi’nin gündemi itibarıyla çok güçlü bir zirve olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin özellikle ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle en yeni dönemde hububat ve akaryakıt meselesunda olumsuz gelişmeler yaşandığına işaret eden Erdoğan, “Bu meseleda denge politikasıyla süreci çözmenin gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım. Bir an önce de hububat meselesunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmenin başında konuşma yapan Biden ise Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Biden, Ukrayna’da tutulan ve limanlardan çıkarılamayan tahılın dünya piyasalarına ulaştırılabilmesi için uyguladığı “müthiş iş” ve “İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine izin verilmesi” dolzamanısıyla Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. Biden, “Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

9712358c440c2f76c5c954d88c69dfcf

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden ile TSİ 18.55’te start veryan görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleşti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da konum etti.

BEYAZ SARAY’DAN İLK AÇIKLAMA

Görüşme devamındası Beyaz Saray’dan yapılan yazılı konuşmada bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın Madrid’deki NATO Zirvesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Başkan Biden, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç ile üçlü muhtıra imzalayarak, bu ülkelerin NATO’ya katılımına davetin önünü açmasını memnuniyetle karşıladı.” ifadesine konum verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın Ukrayna’ya desteği de ele ettiğına işaret edilen konuşmada, Ukrayna tahılının ihracatının önündeki Rus engelinin aşılmasının önemine de değinildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Liderler, Ege ve Suriye’de istikrarın korunması meselesunu da ele yapıldı. Biden, yapıcı ikili ilişkilerin korunması arzusunu bir kez daha dile getirdi ve iki lider hükümetleri arasında yakın iletişimin sürdürülmesine vurgu uyguladı.” ifadeleri kullanıldı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Malatya'da korkutan deprem!Malatya’da korkutan deprem!
Maske geri mi dönüyor? Bakan Koca'dan flaş açıklama!Maske geri mi dönüyor? Bakan Koca’dan flaş konuşma!
Eski eşini öldürüp kaplıcaya gitmişti! Müebbet talebiEski eşini öldürüp kaplıcaya gitmişti! Müebbet talebi