Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
TEB Portföy metaverse yatırım fonu başlattı

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Fransız bankacılık kuruluşu BNP Paribas’ın varlık yönetim kolu TEB Portföy, metaverse alanına giriş yapıyor.

TEB Portföy, 9 Mayıs’ta Cointelegraph Türkiye ile paylaşılan basın bülteninde yeni “Metaverse ve Dijital Teknolojiler Değişken Fonu”nu duyurdu. Bültene göre yeni fon ile “donanım, yazılım ve dijital altyapı alanlarında alternatif bir yatırım modeli yaratılırken, aynı zamanda internetin ve teknolojinin geleceğine yatırım imkanı sunulması hedefleniyor.”

“Değişen dünyada alternatif yatırımları değerlendirmek için bu yeni fonu yatırımcılara sunduk,” diye belirten TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Yağız Oral, şöyle devam etti:

“Metaverse yatırım dünyasını üç ana başlıkta değerlendirebiliriz: Donanım (VR gözlükler, konsollar vs.), Yazılım (3D yazılımlar, oyun platformları vs.) ve Altyapı (GPU/CPU üreticileri, bulut teknolojileri altyapı sağlayıcıları vs.). Bu üç kategori metaverse dünyasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Teknoloji sürekli değiştiği ve geliştiği için biz de dengeyi korumak adına bu üç başlıktaki şirketlere dengeli yatırım yapmayı hedefliyoruz.”

Oral, “Böylece hem çeşitlendirmeyi kontrol edebiliyor hem de Nasdaq endeksine ait hisse senetleri alokasyonumuzu belirlediğimiz ölçüde tutabiliyoruz,” diye ekledi.

Genel müdüre göre yeni fon, banka müşterilerine kripto alanının son trendlerinden biri olan ve yüksek büyüme potansiyeline sahip metaverse’e yatırım yapma imkanı sunacak. Metaverse fonuna bankanın fiziksel şubelerinden, internet sitesinden veya mobil uygulamasından yatırım yapılabileceği gibi, TEFAS’a üye tüm fon dağıtım kuruluşları aracılığıyla da yapılabilecek.

Yağız Oral, basın bülteninde şöyle açıkladı:

“Bu tip yeni teknoloji yatırımlarının profesyoneller tarafından yönetilen yatırım fonları kullanılarak yapılması, yatırımcının bu temaya hitap eden yatırım evrenini daha iyi değerlendirebilmesini sağlayacak.”