Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türev Piyasalara Giren Nakit Akışında Artış: Yatırımcılar Yeni Bir Düşüşe Mi Hazırlanıyor?

On chain veri ve araştırma firması CryptoQuant türev piyasalarına giren nakit akışının hızlandığına işaret etti.

CryptoQuant 4 Eylül güninde web sitesi üzerinde paylaştığı gönderisinde, türev piyasalara giren nakit akışının hızlandığını ifade ederek bunun zirve volatiliteye ve olası bir düşüş hareketine doğru alınan bir pozisyon olabileceğini ifade etti.

Spot piyasaya giren nakit akışının hızlanması genelde boğa piyasasına işaret etse de türev piyasalarda yatırımcılar çift yönlü pozisyon alabildiği için açık pozisyon büyüklüklerine göre piyasa yorumu değişebilir. Ancak geçmiş verilere görüldüğüğında zirve volatiliteden önce ve genellikle düşüş hareketlerinden önce türev piyasalara girişin değerlendiğı görülüyor. Uzmanlar, spot piyasada açığa sat sat işleminin zahmetli olması sebebiyle birçok bireysel ve kurumsal yatırımcının açığa sat sat tarafını değerlendirmek için türev piyasalara yöneldiğini belirtiyor. Bu nedenle 2022 Ağustos en yeniundan bu yana hızlanan türev piyasalara giren nakit akışı, en yeni zamanlarda birçok danışmanı tarafından gündeme getirilen 10.000 birim hedefi ile ilişkilendiriliyor.

Öte yandan bilirkişilar, türev piyasalarda alınan short (kısa) pozisyonların piyasanın genel gidişatını kalıcı olarak etkilemesini mümkün görmüyor. Ancak piyasaya yapılan girişleri ve türev piyasalarda short pozisyonların yoğunlukta olmasını işaret ederek henüz yükselen bir piyasgüni kutlamak için erken olduğunu ifade ediyorlar.