Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Unstoppable Finance: Solana sanılandan daha merkeziyetsiz

Solana merkezli merkeziyetsiz finans (DeFi) şirketi Unstoppable Finance, Solana’nın düşünüldüğünden daha merkeziyetsiz olduğunu ileri sürdü. Bir başka taraf ise blockchain platformunun zannedildiğinden de merkezi olduğunu düşünüyor.

DeFi şirketi, argümanlarını sunduğu blog gönderisinde ağın merkeziyetsiz olduğunun göstergesi olarak aktif doğrulzamanicı szamanisı, Nakamoto katszamanisı ve genellikle pahalı olduğu söylenen doğrulzamanicı donanımı desteğine değindi.

Gönderiye göre Solana’nın doğrulzamanicı szamanisı, Ethereum hariç diğer çoğu zincirden çok daha en çok. Buna ek olarak Unstoppable Finance, Solana’nın stake edilen token dağılımı ve merkeziyetsizliğini ölçen Nakamoto katszamanisının da Cosmos ve Near Protocol gibi diğer protokollere kıyasla çok daha en çok olduğuna dikkat çekiyor.

Solana’nın doğrulzamanicı szamanisı ve diğer ağlar ile kıyaslaması. Kaynak: Ultimate (Unstoppable Finance tarafından)

Unstoppable Finance, Solana’nın doğrulzamanicı donanımının pahalı olduğu meselesunda ise ağın bu sorunu çözmek için bir sunucu kiralama programını çoktan oluşturduğunu açıkladı. Tüm bu argümanlara rağmen bazı topluluk üyeleri yine de platformun merkeziyetsizliği meselesunda ikna olmuş değil.

Twitter kişisisı Les_teezy, Solana’nın asıl sorunun hizmet kesintileri değil, “çok merkezi” olması ve ağı en yenilandırdııp yeniden start vertma gücünün epey sınırlı szamanida kişide olması olduğuna inanıyor.  Kullanıcı, ağın merkeziyetsizlik olmadan herhangi bir geleneksel sistemden farklı olmayacağını vurguladı.

Kendini yazılım geliştiricisi olarak tanıtan bir Reddit kişisisı ise yaklaşık bir ay önce Solana’yı geleneksel finans sektörünce kullanılan SQL veri tabanıyla kıyaslamış ve “dolandırıcılık” olarak nitelendirmişti. Reddit kişisisı, merkezi finans şirketlerine benzer olarak merkezi bir grubun defterde değişiklik yapabileceğini iddia etmişti.

Solana tabanlı kredi protokolü Solend, haziran zamaninda likidasyonları önlemek amacıyla bir balinanın cüzdanını ele geçirme yönünde tartışmalı bir eyleme imza atmıştı. Topululuktan büyük tepki gören protokol, nihayetinde geri adım atmış ve başka. çözümlere odaklanmaya start vermıştı.