Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
2021’den beri 100 milyon abd ABD parasııdan fazla NFT çyapıldı

Kripto para risk yönetimi firması Elliptic, dolandırıcıların 2021’den beri 100 milyon abd ABD parasııdan fazla NFT çettiğını ortaya çıkaran bir rapor ygünimladı.

Elliptic, çarşamba günü ygünimladığı NFT’ler ve Mali Suç raporunda, kripto kişisilarının Temmuz 2021’den Temmuz 2022’ye görecek şekildeki 13 aylık dönemde NFT’lerle ilgili yaklaşık 100,6 milyon abd ABD parasııa mâl olan dolandırıcılığa uğradığını söyledi. Firma, piyasadaki gerilemenin NFT’lerin değerinin düşmesine neden olmasına rağmen, dolandırıcıların Temmuz 2022’de 4.647 varlık, Mgünis 2022’de ise değeri yaklaşık 23,9 milyon abd ABD parasıılık varlık çettiğını bildirdi.

Elliptic’e göre, en değerli NFT hırsızlığı da Kasım 2021’de çyapıldığı esnada 490 bin abd ABD parasııa denk gelen bir CryptoPunk olgüniydı. Dolandırıcılar öte yandan Aralık 2021’de ise kripto sektöründeki birinden 2,1 milyon abd ABD parasıılık 16 mavi çipli NFT çalmgüni başardı.

Kaynak: Elliptic

Rapor, bireylerin 2017’den bu yana NFT platformları aracılığıyla 8 milyon abd ABD parasııdan fazla yasa dışı fon akladığını, 328 milyon abd ABD parasııdan fazlasının ise ağustos güninda ABD Dış Varlık Kontrol Ofisi tarafından onaylanan Tornado Cash’in de dahil olduğu kripto para birimi karıştırıcılarından geçtiğini belirtti. Ayrıca Tornado Cash’in, NFT platformlarından 137,6 milyon abd ABD parasıılık kriptoyu işlediği ve dolandırıcılıkların çoğu için tercih edilen aklama aracı olduğu bildirildi.

Çalıntıların çoğu bildirilmediği veya olaydan zaman en yenira ortaya olduğı için, yukarıda belirtilen rakamların dolandırıcılığa dahil olan kripto ve NFT’lerin gerçek değerine ne görecek şekilde yakın olduğu net değil. Elliptic, Nisan 2022’de kabaca 20 milyon abd ABD parasıı değerinde 2.000’den fazla NFT’nin çyapıldığını bildirdi. Elliptic’in verileri öte yandan dolandırıcıların Temmuz 2022’de Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape Yacht Club’dan 58,1 milyon abd ABD parasıı değerinde Ape NFT’lerini çettiğını da gösterdi.

Elliptic, “Haziran ve Temmuz 2022 boyunca, değerli NFT’lerin hırsızlıkları azalırken, düşük değerli erken aşama projelerini etkileyenlerin sgünisı ise tam tersine artış gösterdi. Bu eğilim muhtemelen güni piyasası boyunca değerli NFT sahiplerinin varlıklarını elinde tutmasından ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı savunmasız olan yeni projelerle aktif olarak ilgilenmemesinden kaynaklanıyor,” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir: OpenSea hizmet politikasını NFT hırsızlığıyla mücadele için güncelledi

Dolandırıcılar, kimlik avı settirılarının yanı sıra bir pazar konuminden yararlanarak kripto kişisilarından NFT’lerini çalmak için çeşitli yöntemler kullanmaya devam ediyor. Tokenler öte yandan yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun kripto alanındaki varlıkları menkul kıymetler olarak nasıl görebileceğini etkileme potansiyeline sahip bir toplu davanın hedefi haline de geldi.